Újraolvasás1.- Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger

Újraolvasásnak hívja az irodalomtudomány azt a folyamatot, mikor is egy addig ismert irodalmi művet vagy bármilyen könyvet új szemmel, addig nem vizsgált szempontok szerint olvasunk és értelmezünk újra. Gyakorlatilag minden kötelező olvasmányra ráférne egy kis újraolvasás, én Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger című könyvét választottam. Szépen leültem a fotőjbe, egy kis étcsoki mellett újragyönyörködtem magam a művön, na és persze a szöveg Ottlik Géza-féle elképesztően ottlikos fordításán.
Mi lehetne az a szempont, melynek alapján még nem olvasták és elemezték a tudós literátorok ezt a művet? Szerintem ez: Santiago és a baseball.
Az Öreg halász és tenger hemzseg a szimbólumoktól. Szimbólum a tenger, a hal, a mindenféle cápa, a hajóra repülő kismadár. Jelképesek Havanna fényei, a halász begörcsölt keze, a cápák szájából áradó bűz, a fiú szeretete, sírása, mind-mind a modern ember keserves, olykor gyönyörű létküzdelmeit szimbolizálják.
Ugyanilyen szimbólum a baseball is. Santiago kedvenc sportja a baseball, a halászaton és az időnkénti piáláson kívül csak ezzel szeret foglalkozni. Rajong egy DiMaggio nevű akkori világsztár játékosért ( ő a baseball Puskás Öcsije), a halon kívül szinte csak rá tud gondolni. Éppen ezért a baseball is szimbólummá válik: a csábítás, a könnyű kaland, mely letéríti az embert választott útjáról, feladatáról. Santiago többször is figyelmezteti magát, hogy ne gondoljon a sportra, de az újra és újra előbukkan agyának, lelkének valamilyen rejtett szegletéből.
Hát ennyi. Persze, mindannyiunknak vannak efféle rejtett, nemkívánatos csábítások az életében. Enélkül talán emberek sem volnánk. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása