Parti Nagy Lajos:Grafitnesz
Parti Nagy Lajos:Grafitnesz című kötetébe 1988-2003 között keletkezett költemények kerültek be. A cím,talán mondanom sem kell,a magyar kultúrába nagyjából ekkor bekerült két jelenség,a graffiti és a fitnesz,összeolvadásából keletkezett,amolyan Parti Nagy-módra,nyelv-alakítósan. Az alábbi könyvajánlóban néhány kedvencemet választottam ki a kötetből. Előre elmondom,hogy véleményem szerint a vers a művészet legszubjektívebb műfaja,a könyv elolvastával mindenkinek más-más költemények kerülnének a kedvencek-dobozba. Merthogy az emberi agy folyton kategorizál,dobozol,még a költészet sem tudja magát kivonni ezen emberi tulajdonság hatása alól.
Akkor tehát nézzük,jómagam mely verseket találtam legszebbnek,legjobbnak,legérdekesebbnek a Grafitnesz "produkciói" közül!
Vojvodina Snack.Ez egy igazi,hamisítatlan hosszúvers. Az 1990-es években vagyunk,a kommunista mintaországként számontartott Jugoszlávia bomlik. A költő,aki narrátor is,egy kávéházban ül,kollégáira gondol (Tolnai Ottó,Zalán Tibor,Kalász Márton,Balassa Péter és mások). A kávéházban közben zajlik az élet. Okkerpolsky úrról,aki agyvérzést kapott,nem tudom,kicsoda,az internet sem segített,tehát biztos fontos ember lehet. Nagyon tetszik a vers elégikus hangulata,párhuzamba állátva a folytonos nyüzsgéssel,változással.
Holdbanán. A nyitó sor József Attila "Tajtékos ég"című klasszikusát idézi. Arról szól a vers,hogy a mai ember milyen tökéletesen tud bezárkózni önmagába. Kevésbé vagyunk egymás felé nyitottak,túlzottan is óvjuk a saját életünket,féltjük,félünk. A vers keletkezése óta elindult egy ellentétes folyamat:megosztjuk életünk felszíni eseményeit a neten,akár idegenekkel is. De a mélységről,arról,ami igazán egyedivé tesz bennünket,arról továbbra is nagyon keveset mondunk.
Egy borítéki gyík. József Attila nagyon sok versében foglalkozott a kint és bent problémájával:hol kezdődik a világ és hol a határ a külső világ és az egyén belső világa között. Parti Nagy Lajos szatirikus versében továbbgondolja a témát:mi a következménye annak,ha nem tudjuk elkülöníteni a külső és belső világot? Hogyan tudunk ezek után szabadon élni,egyúttal a világ törvényeinek is megfelelni?A kitűnő vers záró versszakai az Eszmélet c.József Attila-vers parafrázisaként is értelmezhetők.
Kis őszi rádióvers. A verset a költő Balassa Péternek ajánlja,jelezve ezzel az Olvasó felé,hogy itt most egy nagyon komoly esztétikai kérdésről lesz szó. Létezik-e költői rutin?A költő alkotókészsége ihletből fakad,vagy pedig professzionális ez is,mint minden más szakma? Lehet-e megrendelésre verset írni,s hogyan illeszhető be a költészet a 21.századi médiaorientált kultúrába? Ezeket a kérdéseket feszegeti a mű.
Ajánlom Parti Nagy Lajos:Grafitnesz című kötetét az igényes magyar irodalom minden barátjának.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése