Fülöp János:Gordiusz mester nyomoz
Gordiusz mester lehetett volna az 1970-as évek magyar sztár-krimihőse. Valamilyen okból mégsem lett. Talán azért,mert a könyvek hősei,karakterei túlzottan különcök,vagy talán azért,mert kb.ekkor bukkant fel a hazai könyvpiacon Mattyasovszky Jenő hőse,Hód-s utóbbi közelebb állt a Olvasók (főleg a nőolvasók...) szívéhez. De azért Fülöp János Gordiusz mestere sem rossz,mai szemmel nézve igazi bestseller,értékét megőrizte,ajánljuk minden krimirajongónak. A Gordiusz mester nyomoz két történetet tartalmaz,ezekről közlök most rövid spoilert.
Műsorzárás.Nagyon izgalmas fiktív történet. Polgár Péter rendőrhadnagy segítséget kér egykori mesterétől,Dr.Nagy Sándor őrnagytól,akit mindenki csak Gordiuszként ismer. A hatvanöt éves Schneller Árpádot holtan találják lakásán,mégpedig a gáztűzhelyre borulva. Csakhogy az orvos vonszolás nyomait fedezi fel az áldozat sarkán. A holttestet az áldozat veje-aki a szomszédban lakik-fedezte fel. Észrevette,hogy apósának lakásán nyitva az ajtó. Belépett,s akkor csapta meg orrát a szúrós gázszag,körülnézve pedig észrevette apósa holttestét. Schnellert mindenki rendes embernek ismerte,ám a családon belül feszúltséget robbantott ki,mert bejelentette:újra akar házasodni. Lánya-aki még nem tette túl magát édesanyja halálán-ezt tapintatlanságnak érezte. A legfőbb gyanúsított a család,ám nekik alibijük van:Budapesttől sok-sok kilométerre születésnapot ünnepeltek. A történetben kulcsszerepet játszik a rádióműsor,ezt leírja nekünk a Szerző,érdemes alaposan tanulmányozni.
Deuba. Aki nem tudná,mi az:vasútnál használt hőlégfúvó berendezés. A történet fiktív,nagyon eredeti,mondhatni:sajátosan közép-európai. Labró Erzsébet,a kicsit furcsa modorú szakácsnő szilveszter éjjelén randizik egy vasútállomáson egy Vaskor nevű ismerősével. Ezek után nyoma vész. Az eltűnési üggyel a meglehetősen érdes modorú Vitlás főhadnagyot bízzák meg,aki nem boldogul,pedig a protokoll minden elemét aprólékosan végrehajtja,ezért-főnöke intézi így- nem várt segítséget kap Gordiusz mestertől. Vitlás kénytelen-kelletlen együttműködik. Gordiusz elindul a kis Nógrád megyei telepúlésre. Megszáll annál az asszonynál,aki korábban Labró Erzsébet főbérlője volt. Egy reggel vizet akar merni a kútból,de beleesik. Valaki elfűrészelte a kút gerendáját. Gordiusz életét csak a főbérlő higgadtsága menti meg. Vajon ki ellen irányult a merénylet:az idős háziasszony vagy a nagynevű pesti nyomozó ellen. Gordiusz enyhe agyrázkódással megússza. S rájön,hogy mi nem stimmel Labró Erzsébet történetében:minden olyan sablonos,átlagos. Kell lenni valamonek,amire még nem figyeltek fel...
A remek könyv mindkét történetét szívből ajánlom valamennyi krimirajongónak.
Magvető Kiadó,1979.Albatrosz Kónyvek
Megjegyzések
Megjegyzés küldése