Vámos Barbara (ford.):Magyar források a finn-szovjet téli háborúhoz, 1939.november 30-1940.március 12,

Megjelent a szegedi JATEPress Kiadó gondozásában.
1939.november 30-án, provokatív incidensek után, Sztálin Szovjetuniója megtámadta Finnországot. Kezdetben mindenki úgy vélte, a finneknek semmi esélyük,ám a kis ország bátor harcosai és okos tábornokai hónapokra lekötötték a szovjet Vörös Hadsereg legjobb alakulatait, s az 1940.március 12-én aláírt békeszerződés is inkább a finneknek kedvezett.
Vámos Barbara könyve, a Magyar források a finn-szovjet téli háborúhoz, 1939.november 30.-1940.március 12., arról szól, hogyan fogadta a magyar közvélemény a háború kitörésének hírét, kinek a pártájára állt ebben a konfliktusban, milyen lépéseket tett a háború menetének befolyásolására. Rövid bevezetést követően olyan kordokumentumokat olvashatunk itt, mint Gombó István helsinki követségi titkár jelentése Csáky István külügyminiszternek, Matuska Péter stockholmi követ jelentése a külügyminiszternek, valamint Kristóffy István moszkvai követ jelentése a külügyminiszternek. Utóbbi azért érdekes, mert részletesen beszámol a szovjet-finn tárgyalások menetéről, az egyes álláspontok kikritályosodásáról. A kötet végén pedig egyedüálllóan érdekes beszámoló olvasható Melocco János útimarsall tollából, aki egy Finnországba induló önkéntes magyar sereg vezetője volt. Szó esik ebben a vízumproblémáról, az olaszok és a németek ellentétéről, az angol önkéntesekről ( akik Melocco szerint jobb emberanyag, mint a magyar), meg az önkéntes katonaélet hétköznapjairól, tisztek és közlegények viselt dolgairól.
Vámos Barbara könyve mindazok számára elsőrendű fontosságú, akik a második világháború történelmét tanulmányozzák. Nekik ajánljuk elsősorban a Magyar források...című, igen magas színvonalú munkát. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása