Perry Anderson: Az abszolutista állam

A 16-17. század európai történelme lenyűgözően izgalmas és máig ható. Ekkoriban születtek meg a nagy európai monarchiák: Anglia,Spanyolország, Franciaország, Oroszország. Ezek az államok abszolutista államok voltak, a mindenkori uralkodó a rendek háttérbe szorításával igyekezett kormányozni, ezt a törekvését pedig hol siker koronázta, hol pedig nem.

Perry Anderson: Az abszolutista állam című könve erről a lenyűgözően érdekes korszakról szól. A Szerző bevallottan marxista- ne feledjük, ez Nyugat- Európában eredetinek számított- de elolvasván a bevezető fejezetet, ez a marxizmus Anderson esetében mindössze annyit jelent, hogy figyelembe vesz gazdasági-társadalmi tényezőket is. Meg persze bírálja Engelst.

A könyv országonként halad bemutatja a spanyol, a francia, a porosz, az osztrák, az orosz, valamint a távol-keleti abszolút monarchiák kialakulását. A séma mindenütt ugyanaz: a rendek kialakítják a maguk intézményeit, melyek évszázados csatározásban végül alulmaradnak a központi hatalommal szemben. Ehhez persze megfelelő uralkodók is kellenek, egyéniségek, mint például II. Fülöp Spanyolországban, vagy éppen XIV. Lajos Franciaországban. Az általuk megformált államszerkezet a mai napig is kihat, a modern állam első lépése az abszolút állam megteremtése. Aki tehát szeretne többet megtudni korunk államiságáról, annak feltétlenül ajánlhatjuk ezt a könyvet. Időutazás, mából a múltba.

( Gondolat, Budapest, 1989. Társadalomtudományi Könyvtár sorozat.)

Nézd meg ezt is: hirek168.blogspot.com

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása