Takács Tibor: Büntetőterület

A könyv alcíme.Futball és hatalom a szocialista korszakban
Ha azt halljuk: futball a huszadik századi Magyarországon, azonnal a legendák jutnak eszünkbe. Puskás Öcsi, Bozsik Cucu, Hidegkúti Nándi, az angol-magyar, a 7-1-es magyar-angol, aztán később Göröcs Titi, Albert Flóri, Mészöly Kálmán, Fazekas László, és még sorolhatnánk sok-sok nevet, mérkőzést, kapitányt.
Csakhogy volt ennek a magyar futballnak egy sötét oldala. Takács Tibor:Büntetőterület című könyve erről a sötét oldalról szól. Kezdődött az egész Magyarország szovjetizálásával. A magyar labdarúgókat külföldre hívták, profinak, a magyar hatóságok ezt viszont nem akarták engedni. Kivégezték Szücsöt, internálták Lórántot, az Aranycsapat legendás középhátvédét, akit később Sebes hozatott ki az internálótáborból. Az ÁVH rendszeresen megfigyelte a szurkolókat is, főként a fradistákat. A jól-rosszul munkájukat végző beépített ügynökök jelentéseiből az illetékes hatóságok mindig tudták, miről beszél a B-közép népe...

Azért tartom nagyon fontosnak Takács Tibor könyvét, mert néven nevezi a dolgokat, ugyanakkor nem mítoszrombolásra törekszik. tárgyilagos, korrekt, levéltári forrásokra alapoz (ÁBTL). Ezek a dolgok a magyar futballban nem lettek kibeszélve, hurcolta őket magával a rendszer. Ez az egyik oka a magyar futball rendszerváltás utáni hanyatlásának. Azok az emberek, akik korábban pénzért- pozícióért a kommunistákat szolgálták, 1990 után továbbra is a labdarúgásban dolgoztak. Takács Tibor nem ezt domborítja ki, de nekem, mai futballszerető olvasónak, sajnos, ez jutott eszembe.
Takács Tibor: Büntetőterület c. könyvét jó szívvel ajánlom minden magyar futballrajongónak. Szurkolónak és kiábrándultnak egyaránt.

Jaffa Kiadó, 2018.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása