Barbara Krzyszton:Karolina, ne zavarj!

Lengyel krimi a huszadik századból- talán elgondolkodik az ember, hogy miért kellett Magyarországon ilyen könyvet kiadni, de az a helyzet, hogy a könyv bizony jó. Barbara Krzyszton: Karolina, ne zavarj! című bűnügyi regénye semmivel sem alábbvaló angolszász kortársainál.
A történet főszereplője egy Ewa nevű fiatal hölgy, aki a krakkói Képzőművészeti Egyetemen tanul. Janota professzort keresi égre-földre, mert kérni szeretne tőle egy aláírást az indexébe, hogy lezárhassa a félévét. Ám Janota professzort napok óta senki nem látta. A titkárságon azt javasolják, próbálja meg a prof lakásán.

Ewa legnagyobb megdöbbenésére Janota otthon tartózkodik, és (mintha) kissé másnapos lenne. éppen egy képen dolgozik, ezért nem jár be a munkahelyére... De korrektül viselkedik. Megadja Ewának az aláírást, s a lány már boldogan távozna is, amikor betoppan Artur, az évfolyam renitense, és minősíthetetlen hangon veszekszik a professzorral.
Ewa ugyanazt gondolja Arturról, mint addig is: hogy beképzelt barom. De nem érdekli, jön a nyári szünet.
Főhősünk tehát azt gondolja, vége a félévének, mehet nyaralni a Beszkidekbe. Csak másnap veszi észre, hogy a professzor lakásán hagyta az igazolványát. Visszamegy Janota lakására, ahol megint találkozik Arturral. A prof pedig élettelenül fekszik a földön. Valaki meggyilkolta, és elvitt a lakásból egy csodálatos ikont.

A könyv legnagyobb erénye a hangulatfestés és a jellemábrázolás. Barbara Krzyszton remekül mutatja be karaktereit: a züllött életű professzort, a pökhendi orvost, a nyolcvanas évekbeli tipikus fiatal lányt. És persze a címszereplőt, Karolinát. Akiről most nem áruljuk el, hogy kicsoda.
Karolina, ne zavarj!- nagyon jó, kellemes "keleti" krimi. Vonatra, nyaralásra ajánljuk.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása