Paul Murdin:Az univerzum.A világegyetem életrajza
Paul Murdin csillagász (1942- ) a tudományos ismeretterjesztés egyik legnagyobb alakja. Televízióműsoraiból, könyveiből milliók tanulták és értették a kozmosz vagy valamely égitest felépítését, működését. Az Univerzum.A világegyetem életrajza című könyv történeti szempontból tekinti át világegyetemünket: hogyan keletkezett, hogyan jöttek létre az egyes égitestek, miképpen működnek ezek manapság. E rövid könyvajánlóban csak ízelítőt tudunk adni a rendkívül adatgazdag, gondolatgazdag és nagyon érdekes műből.
Egyetlenegy kérdésről azonban érdemes elgondolkodnunk: tárgyalható-e az univerzum történetisége? Rendelkeznek-e már a világ vezető kutatói, tudóscsoportjai annyi adattal, következtetéssel, hogy ki merjük jelenteni: nagyjából ismerjük az univerzum történetét? Murdin válsza erre a kérdésre az, hogy igen. És valóban, az derül ki a mű szövegéből, hogy- noha vannak még homályos pontok,például a gravitációs erők kölcsönhatásáról szóló ún.háromtest-probléma, melyről még a nagy matematikus, Poincaré is beismerte, hogy a rajzokhoz hozzá sem tud kezdeni- Nagyjából- egészében azért tisztában vagyunk a világegyetem történetével, az azt alakító, jelenleg is ható erőkkel.Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne számtalan felfedeznivaló a világűrben. Hajjaj...
A könyv első fejezete egy sokak által ismert jelenséggel, az Olbers-paradoxonnal foglalkozik. Nagyon erősen egyszerűsítve ez nem más, mint egy kérdés: miért sötét az éjszakai égbolt. A választ ma már tudjuk:mivel az univerzum nem végtelen, és tágul, a látóvonalak nem mindig- sőt, az esetek többségében nem- ütköznek valami fényes csillagba. Egyszerűen belevész a semmibe, ezért aztán sötétnek látjuk az éjszakai égboltot. Persze, matematikai-csillagászati nyelven ennél jóval bonyolultabb a probléma, de a lényege ez. A második fejezet témája az ősrobbanás. Honnan jöttek rá a tudósok, hogy egyáltalán volt ilyen, milyen érvek támasztják alá, hogy univerzum ősrobbanás útján keletkezett, milyen szerepet játszott a kutatásban egy emigráns szovjet fizikus, Gamow, mi az az ylem, igaznak bizonylt-e Zwycky megállapítása, miszerint négyszázszor anniy sötét nyag van az univerzumban, mint rendes anyag, illetve hogyan változtatta meg a csillagászat és a fizika egész gondolkodásmódját Otto Hahn és Lisa Meitner felfedezése, miszerint léteznek neutrinók. ( A Nap működéséről szólva Murdin még visszatér a neutrinók kérdésére. A Napból kitörő neutrinók 8 perc alatt érik el a Földet, energiát szállítanak, minden ember körül kb. százezer neutrinó található. Elképesztő!). Megismerkedünk a rádiócsillagászat eredményeivel: ez a tudományág bizonyította be először, hogy attól, hogy valamiről tudjuk, hogy létezik, nem muszáj azt látnunk is. Elég, ha a sugárzását érzékeljük. Nagyon érdekes, sokszor még a főiskolákon sem tanított ismeretanyag például a galaxisok összeolvadása, vagy az, hogy a galaxisok közepén fekete lyukak vannak, és ezek a fekete lyukak olykor fényt vagy más energiát bocsátanak ki, vagy éppen az, hogy a mi Naprendszerünkön belül hogyan cserélt helyet az Uránusz és a Neptunusz.
Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik még csak most kezdenek ismerkedni az Univerzum rejtelmeivel, és azoknak is, akik már eljutottak a megismerés egy bizonyos szintjére és toább szeretnének lépni. Ők is találnak Paul Murdin könyvében meglepő adatokat, információkat, eddig ismeretlen megközelítéseket. A brit természettudományosság doyenje remek könyvet alkotott, melyet az egész világon olvastak és újraolvastak és kijegyzeteltek már sokan. Mert nagyon pozitív, mert emberközeli, mert érdekes. Jómagam, laikusként, nem tudtam letenni ezt a könyvet. Az Univerzum.A világegyetem életrajza:lenyűgöző.
Scolar Kiadó, 2023, Fordította Vágó Nándor
Megjegyzések
Megjegyzés küldése