Aldous Huxley:Két vagy három grácia

Aldous Huxley nevét leginkább a Szép, új világ című utópiáról ismeri a magyar és nemzetközi olvasóközönség. Holott Huxley távolról sem egykönyvű szerző. Ezt bizonyítja a Két vagy három grácia című könyve is.
A történet a huszadik század elején játszódik. A hagyományos erkölcsi világkép már régen összeomlott, a hagyomány által diktált szokások azonban még megvannak. Ebben a szellemi milliőben keresi helyét az életben két fiatalember, illetve egy hölgy. A narrátor, aki szerelmes Grace-be, aki természetesen férjezett, idegenül szemléli barátja egyre inkább magábaforduló, mizantropikussá váló életszemléletét. Szereti Grace-t, de nem szeretni miatta konfliktusokat vállalni- főleg nem a férjjel szemben. Grace-nek tetszik a szituáció: két fiatal fickó udvarol neki, mindkettő intelligens, érzékeny. A nő teljesen megszédül, tőle teljesen idegen pózokat vesz fel, hol arisztokratát játszik, hol művészfeleséget, hol pedig művészt. Folyton panaszkodik, elveszti életörömre való képességét. Napi 24 órában hatalmába keríti őt a spleen, a 19.század mesterséges, hamis világfájdalma.Úgy tűnik, nincs kiút.
De Huxley remek mesélő, és elhozza a megoldást. Kérdés, hogy akarnak-e élni a regény szereplői az új lehetőséggel, avagy sem...

A könyv a huszadik század elején kibontakozó nihilizmus, és feminizmus kíméletlen kritikája. arról szól, mi történik a modern emberrel, ha a " modern" fontosabb lesz számára, mint az " ember". A Két vagy három grácia angolul önálló könyvként jelent meg, magyarul A lángész és az istennő c. kötetben olvasható. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása