Martin Ford: Robotok kora

A könyv alcíme:Milyen lesz a világ munkahelyek nélkül?

Ön is aggódik a munkahelye miatt?
Úgy tűnik, joggal. Martin Ford kiváló könyvéből, a Robotok korá-ból kiderül, hogy az USA munkaerőpiaca hatalmas kihívások előtt áll. Az autógyárak, melyek valaha az amerikai munkásság jelentős részét foglalkoztatták, egyre inkább átállnak a programozható robotok alkalmazására. Ám nemcsak a hagyományos ipar küszködik ezzel a problémával. Az orvostudománynak is akadnak olyan ágazatai- Martin Ford a radiológiát emeli ki- ahol a computerizált munkaerőnek jóval nagyonn jövője van, mint az embernek. Ami számomra leginkább meglepő volt, az a " márkás" amerikai egyetemeken tapasztalható "antihumán" tendenciák. Egyre több a bárki számára hozzáférhető online kurzus, ezekre a 2010-es évek elején egyre többen jelentkeztek, a hagyományos egyetemi képzések rovására. Igaz, hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nem minden jelentkező végzi is el ezeket a " tanfolyamokat".
Mi a helyzet Európával? Valami hasonló. A robotok az egész világon terjednek, és egyre fejlettebbek, és nem alakítanak szakszervezeteket, a munkaadók pedig egyre inkább szeretik őket.

Szóval, az egyszeri munkavállaló számára nem éppen rózsás a jövő. A gép kiszorít a gyárakból, iskolákból. Hogy mi lehet a megoldás? Martin Ford erről bizony keveset szól, bennünket pedig leginkább ez érdekelne.
Talán az lenne a legjobb, ha mindenki olyan szakterületen helyezkedne el, ahol irányíthatja, kezelheti a robotokat. Mindenki informatikus legyen, vagy mérnök? Lehet, hogy ez a jó?

Martin Ford könyve mindenesetre kitűnő, hiánypótló a magyar piacon. Őszintén, magyar Olvasó számára ismeretlen tényeket felsorakoztatva elemez egy nagyon komoly gazdasági-társadalmi- politikai jelenséget.
Mindenkit, aki nem robot, arra bíztatok, hogy olvassa el!

HVG Könyvek, 2016.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása