Marossy Endre:Mecséri János ezredes és ötvenegy katonájának hadbírósági pere 1958

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc, valamint annak interpretációja még számos meglepetést tartogat történészeknek és múltunk iránt érdeklődő laikusoknak egyaránt. Számomra ilyen meglepetés volt Marossy Endre könyve, amely Mecséri János ezredesnek és katonáinak hadbírósági peréről szól.
A történelemkönyvekben Mecséri Jánosról csak annyi szerepel, hogy csapatával csatát nyert az 1956.novemberében benyomuló szovjet csapatok ellen. Holott már régen tudnunk kellene: ez volt az egyetlen győzelem, amit magyar reguláris katonai alakulat 1956-ban a túlerőben lévő szovjet ellenfél ellen aratott.

Marossy Endre könyvéből fény derül arra, hogyan és miképpen született ez a győzelem, és miképpen zajlott le az azt követő hivatalos bosszú. Marossy Endre nagyon precíz, alapos módon tisztázza a per részleteit: a hatalom motivációit ( minden halott szovjet katonáért egy halálos ítélet kellett...), az egymásnak szögesen ellentmondó vallomásokat, azt a körülményt, hogy miként került sor két ÁVH-s tiszt meggyilkolására, a kegyelmi eljárást, mely szintén koncepciós eljárás volt. A könyv végén korrekt és alapos életrajzokat olvashatunk a "történet" szereplőiről, nyomozókról és katonákról, vádlottakról és megvádoltakról egyaránt. A hangnem olykor ironikus, de ezzel együtt objektív. Nagyon fontosnak tartom, hogy Marossy Endre nem ítélkezik: nem ítéli el azokat, akik alkalmazkodtak.

Egyszerűen összefoglalhatjuk: kitűnő könyvet vehet kezébe az Olvasó, köszönet érte mindenkinek, aki ehhez hozzájárult.

Magyar Napló Írott Szó Alapítvány, Budapest, 2018.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása