Makkai László (összeáll.):A tudomány forradalma Angliában

A koraújkorban a középkorban elterjedt arisztotelészi-bibliai világkép erőteljes bomlásnak indult. Mind többen és többen kezdték vitatni mindazt, amit az egyház- mert hiszen az érett középkorban a katolikus egyház volt a tudomány letéteményese- az univerzumról, az emberi testről, a dolgok létezéséről tanított. A Makkai László által szerkesztett és összeállított könyvben szemelvényeket olvashatunk olyan angol (brit) tudósoktól, mint Newton,Hobbes, Harvey, Bacon, Gilbert.
Az első, ami azonnal feltűnik: a későbbi francia felvilágosodással ellentétben ezek a tudósok egyáltalán nem tagadták Isten létezését. A vérkeringés felfedezője, William Harvey például ír " pneumás vérről". A pneuma a Bibliában Isten szellemét, vagy, ahogy katolikus és protestáns gyakoaltban elterjedt, a Szentlelket jelenti. Hobbes és Descartes híres vitájában is előkerül Isten létezésének problémája, s meglepő módon egyik nagy fiozófua sem tagadta, hogy létezik Isten. Inkább csak arról folyt köztük a vita, hogy hogyan, miképpen létezik.

Az az állítás tehát, amit történelemkönyveink is előszeretettel visszhangoznak, miszerint a 16-17. században a gondolkodás az idealizmustól a materializmus felé haladt, egyszerűen nem igaz. A kor nagy filozófusai az egyre gyarapodó természettudományos ismereteket próbálták meg összehozni Isten létével, a hittel, a kereszténységgel. Ez a furcsa kombinálás hol eredményre vezetett, hol nem. Descartes- akivel Hobbes levelezett- érvelését, miszerint Isten azért létezik, mert nem ő maga találta ki, mégis létezik, tehát létezik- még a legbonyolultabb filozófiai szövegeken edződött egyetemi oktatók is joggal fogadják kételkedve. Ugyanakkor azt kell mondanunk: a szándék nemes. Az angol tudósok a nehezebb utat választották. Amit Voltaire és kortársai műveltek, az a korábbi világkép teljes felborítása volt, amit, valljuk meg őszintén, egy kamaszkölyök is megtehet. Ám hogy a klasszikust, az évezredest, beleilleszteni egy teljesen új paradigmába- na, ez férfihoz illő feladat. Hobbes, Bacon, Newton és többiek kiérdemlik a 21. század elismerését. Túlléptek a tagadáson, alkotni, teremteni akartak.

Kár, hogy mai utódaik nem mindenben követik őket.

Gondolat, Budapest, 1966. A Kiadó weboldala itt:gondolatkiado.hu, bár A tudomány forradalma Angilában már nem szerepel rajta.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása