Gergely Ferenc-Ólmosi Zoltán: A magyar ifjúság történetének kronológiája 1914-1991.

Hát, ha van merész történettudományi vállalkozás, akkor ez az. Gergely Ferenc és Ólmosi Zoltán új szintre emelték a magyar társadalom-és életmódtörténetet. A magyar ifjúság történetének kronológiája felfogható egyfajta árnyéktörténelemnek is: mit csináltak addig a fiatalok, amíg apáik és anyáik 1914-1991.között gyárakban dolgoztak, politikát csináltak, szerettek, ettek, ittak, aludtak, váltak...Nem könnyű feladat. De a Gergely- Ólmosi szerzőpáros jól megoldotta.
Nem ifjúsági mozgalmak vagy az ellenkultúra történetét írták, hanem általában vett ifjúságtörténetet. Hiszen a galeri tagja is járt iskolába és a stréber úttörőnek is volt szabadideje. Nem ragadtak le az ún. ifjúságpolitika bugyraiban, hanem figyelemmel voltak az ifi önszerveződéseire, oktatásra, sportra, mindenre, ami az ifjúságot érintette a huszadik században.
Számomra két nagy tanulsága van ennek a könyvnek:
1. Gyereknek és fiatalnak lenni mindig jó. A legifjabb krosoztály még a legsötétebb politikai rendszerekben is megtalálja szórakozását.
2. Olyan, hogy ifjúság, szinte nincs is. Mi köze a rózsadombi villában felnőtt minisztergyereknek a borsod megyei, hátrányos helyzetűként felcseperedett ifjúhoz? Szinte semmi. Más világ. Az életkor csak bizonyos szinten köt össze, van hogy, inkább elválaszt...
A magyar ifjúság történetének kronológiája remek könyv, ajánljuk mindenkinek, aki hivatásszerűen vagy hobbiból érdeklődik Magyaroszág huszadik század történelme iránt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása