Kaposi Zoltán:Magyarország gazdaságtörténete 1700-2000

Kaposi Zoltán kitűnő könyve életre kelti a magyar múltat. Találkozhatunk itt 18.századi céhes mesterekkel éppúgy, mint igyekvő kontárokkal, Duna és Tisza közötti csatornáról álmodó mérnökökkel éppúgy, mint Magyarország monetáris adósságáról statisztikákat készítő szakemberekkel. A Magyarország gazdaságtörténete 1700-2000 azért kitűnő könyv- tudományos értékén túl- mert olyan vizekre evez ,ahol a köztörténet-írás hajója meglehetősen bizonytalanul mozog. A történelemkönyveknek még jó ideig nem lesz része- például- a Trianon gazdasági következményeit tárgyaló adatsor éppúgy, mint ahogy az átlagos történészképzésből nagy valószínűséggel ki fog maradni az allodiális parasztbirtokok sorsának tárgyalása. A történelem szakon oktató tanárok töbségének nincs gazdasági végzettsége, ezért félénken mozog ezeken a területeken. A " Kaposiból" ( így emlegetik a könyvet az egyetemi hallgatók) minden gazdaságtörténeti tényezőnek utánajárhatunk.

Aztán azért is kitűnő könyv a Magyarország gazdaságtörténete 1700-2000, mert kerüli a gazdasági determinizmust, amelybe az utóbbi időben sok történész belesétált. Kaposi nem állítja, hogy a történelem minden kis búvópatakját a gazdaság kőzetrendgései hozták volna felszínre. Sőt, arra bátorítja Olvasóit, hogy nézzenek a dolgok mélyére, szakdolgozataikban, doktori értekezéseikben elemezzék ki a szintézisben vázolt tényeket, adatsorokat, felvetéseket. Nagyon becsületes dolog ez egy monográfia írójától. A könyv nyelvezete könnyen érthető, minden történész és közgazdász számára felfogható.

Aztán azért is kitűnő könyv a Magyarország gazdaságtörténete 1700-2000, mert monografikus átfogóságát olykor bizonyos részterületek apró részletezésével vegyíti. Magyarul: titkokat tudunk meg. És mi más lenne a tudomány feladata, mintsem a titkok feltárása?
Ajánljuk ezt a könyvet szívből, mindenkinek, akit csak kicsit is megérintett a történelem szele. Lehet fejezetenként is olvasni, gonodlom, a huszadik század iránt jóval nagyobb lesz azé rdeklődés, mint pl. Mária Terézia kora iránt, dehát a történelem már csak ilyen. Kiszámíthatatlanul gyönyörű.

Dialóg Campus, 2010. ( 2016-tól a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kiadója). 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása