Szakolczay György: John Maynard Keynes,a nemzetközi gazdaság keynesi rendje és a Nemzetközi Valutaalap

Szép hosszú címe van Szakolczay György könyvének- ez az egyetlen kifogás, amit elmondhatunk róla. Merthogy: kitűnő. Nagyon alapos kutatómunka és alapos gondolkodás, szakmai elhivatottság, a választott téma tisztelete, valamint intelligens, minden művelt ember számára érthető stílus- ezek jellemzik ezt a könyvet. John Maynard Keynes, a nemzetközi gazdaság keynesi rendje és a Nemzetközi Valutaalap- mostantól minden közgazdászhallgató számára kötelező olvasmány kellene, hogy legyen.

Egyetlen észrevételt azért engedjünk meg: Keynes, mint közgazdász, egyfajta működő, az ideálishoz közel eső megoldást keresett kora gazdasági problémáira. Olyan elméletet fogalmazott meg, mely minden állam számára tartalmazott hasznos elemeket, legyen az közép-európai felzárkózó ország, vagy éppen a tőkés világ vezetője. Az, hogy ezekből az elméletekből mi valósult meg a gyakorlatban, az már politika- nem egyszer alacsony értelemben vett pártpolitika- vagy éppen szerencse.
Érdemes lett volna arról is írni, hogyan élt tovább a keynesi elmélet a második világháború után, az egyes országok gyakorlatában. Véleményem szerint a kádári gazdaságpolitika tartalmazott keynesi elemeket.

De ne a kifogásokat keressük, mikor ennyire jó könyvet olvasunk. Nyissuk meg az elmét, és merüljünk el egy messzi elmúlt kor gazdaságtörténetében!

Közgazdasági Szemle Alapítvány, 2018, Budapest

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása