Boyé Lafayett de Mente: A koreai észjárás

Hogy Észak-Koreáról nem tudunk semmit, az még csak érthető. De hogy Dél-Korea is ennyire kiessen a látókörünkből, az már nem egészséges. Dél-Korea a világ egyik leggyorsabban fejlődő, legmagasabb életnívót és oktatási színvonalat biztosító országa. Mi csak annyit tudunk róla, hogy Kistigris. De hogy ez pontosan mit takar, miért ért el a Koreai Köztársaság ekkora sikereket, az már rejtély.
Boyé Lafayette de Mente könyvének alapkoncepciója az, hogy a fejlődés mindig hagyományba ágyazott. A jelen sikerei nem érthetők meg a történelem, a néprajz, a kultúra elmúlt évszázadai nélkül. A koreai észjárás című könyvében Boyé Lafayette de Mente kísérletet tesz arra, hogy ábécérendben elmagyarázza nekünk a koreai kultúra alapjait.
Megtudjuk, mit is jelent a Hoesa, a koreai vállalatok állítólagos családközpontúsága, melyet egyre több munkavállaló kérdőjelez meg. Megtudjuk, miért viselkednek furcsán a koreaiak az oegugin, azaz a külföldi személlyel való találkozás során, és képet kapunk a koreai bevándorlók helyzetéről szerte a világban.
Mennyire gyökerezik a koreaiak világnézete az ősök imádatában? Aki a koreai civilizáció vallásos illetve szakrális aspektusairól szeretne tudakozódni, annak a Chosang Sungbae címszót ajánljuk. Európában sok tévhit él ezzel kapcsolatban, érdemes lenne ezeket tisztázni.
Érdekes címszónak találtam a Wonmangot, azaz az érkékenységi szindrómát. Ha valaki hosszabb ideig beszélget koreai emberrel, előbb vagy utóbb előkerül a becsület, a sértés fogalma. Nos, ez koreaiaknál merőben mást jelent, mint nálunk, európaiaknál.
Zárásképpen arról szólnék, hogy A koreai észjárás nem európai típusú lexikon. Egy címszó nem öt-tíz soros, hanem több oldalas. Egyszerre van jelen az alaposság illetve a horizontális tágasság. Merthogy a világ globalizálódik, bármi is a szakmánk, soha nem tudhatjuk, mikor akadunk össze koreaiakkal, vagy mikor kerülünk olyan helyzetbe, hogy Koreába kell utaznunk. Ajánlom ezt a könyvet minden nem koreainak. Bevezetés egy különös, de gazdag és eredményes civilizációba.

Pallas Athéné Books, 2018.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása