Peter Wohlleben:A természet rejtett hálózata

A 21.század a komplex ökológiai látásmód korszaka. Míg korábban az egyes életformákat egymástól elszigetelve vizsgáltuk, addig mára előtérbe került az egyes fajok, létformák, élőhelyek közötti kapcsolat vizsgálata.
Peter Wohlleben:A természet rejtett hálózata. Felhőt csináló fák, nefelejcsek és hangyakalács című könyvéből megtudhatjuk, hogyan változtatta meg az egész Yellowstone Nemzeti Park életét a vezetőségnek az a döntése, hogy farkasokat telepít a part menti erdőkbe. Képet kapunk arról, mi köze van a lazacoknak a fákhoz, hogyan kerülnek állatok a kávéscsészébe és miért isszuk meg azokat, megismerhetjük a giliszták és vaddisznók első pillantásra nem nyilvánvaló kölcsönhatását. Együtt töprengünk azon, vajon a hangyák és levéltetvek szimbiózisának, vagy éppen a szúbogarak elszaporodásának az újonnan telepített bükkösökben, örülnünk kellene vagy éppen tenni ezek ellen. Olyan elképesztő adatokat tudhatunk meg, mint pl:az északi féltekén minden átlagos négyzetméteren 200 ezer egér él! ( És belegondolunk, ha nem lennének dögevő állatok és növények, a rengeteg egértetembe belefulladnánk). Az sem semmi, hogy a fák kommunikálnak egymással: ha valamelyi megérzi, hogy szárazság jön, kémiai úton figyelmezteti a többi kollégát, hogy szíveskedjenek elkezdeni raktározni, mert baj lehet.
Az iskolai biológia tankönyveket nyugodtan kidobhatjuk- de ne tegyük. Olyan mértékben változott meg az ember természetről alkotott képe, hogy teljesen új gondolkodásmódra van szükség annak megértéséhez. Ebben nyújt remek segítséget Peter Wohlleben német szerző A természet rejtett hálózata című könyve.
Magyarországon kiadta: Park Könyvkiadó, 2018.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása