Domány András:Aki lengyel,katolikus?

A kommunizmus idején Lengyelországban hazafinak lenni ugyanazt jelentette, mint a katolikus egyházhoz tartozni. A katolikus egyház őrizte a lengyelek nemzeti öntudatát. Domány András nagyszerű történelmi könyve, az Aki lengyel, katolikus?, a kommunista Lengyelország és a katolikusok ellentmondásos viszonyára világít rá.
Lengyelországban a katolikus egyház állam volt az államban. Külön parlamenti képviselete is volt ( igaz, az ebben részt vevő papokat sokan kollaboránsoknak tekintették). 45 apácarend működött az országban, még 1980-ban is a lakosság 60,6 %-a mondta magát gyakorló hívőnek ( nem reprezentatív felmérés). Akadtak keresztények a hadseregben, a Pártban, még a Párt legfelső vezetésében is! A lengyelek egy része elfogadta, hogy marxizmus és a kereszténység összeegyeztethető. Magyarországhoz viszonyítva paradicsomi állapotok uralkodtak a kereszténységben. Igaz, voltak olykor visszarendeződések, volt, hogy egy jótékonysági egylet vezetőjének fiát elrabolták és megölték. De az a fajta tömeges egyházüldözés, ami más országoknak kijutott, Lengyelországot elkerülte.
Miért kerülte el? Domány András könyvéből kiderül, hogy ez csakis a lengyeleknek köszönhető. Simán kimentek az utcára, ha valami túlbuzgó komcsi el akarta hurcolni a papot. Teljes mértékig kiálltak hitükért. Aki lengyel, katolikus?- a kérdőjelet akár el is törölhetnénk. A kommunizmus, a hidegháború történelmi korszakában a válasz: igen. Aki lengyel, katolikus.
És ami Domány András könyvének legnagyobb előnye: elismeri az egyház hibáit is. Tárgyilagos, objektív írás, minden történésznek és teológusnak ajánlható. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása