Huszadik századi skandináv novellák

A kötetet válogatta és szerkesztette:Szőllősi Adrienne

A Huszadik századi skandináv novellák ímű könyv- maga a sorozat a 21.századi magyar könyvkiadás egyik legnagyobb irodalmi vállalkozása- az európai irodalom páratlan kincseházába nyújt betekintést. Remek történetek, gyors egymásutánban, az öt oldal terjedelemtől egészen a már-már kisregény határát súroló írói produktumokig. Nagyon jó olvasni, eljuunk a nem is annyira messzi Északra, itt érezzük magunkban annak az egész kultúrának a lüktetését. Az alábbi könyvajánlóban néhány- tényleg csak néhány-remekművet emelünk ki a sokból, hogy ezáltal keltsük fel figyelmes Látogatóink figyelmét. ( Hm...)

 Bjørnsterne Bjørnson:Veszedelmes leánykérő.Az apa egy igencsak különös feltételt szab a leánya kezéért versengő legényeknek. Vajon sikerül valakinek megoldani a feladatot? Kemény Ferenc fordítása.

August Strindberg:Készpénz ellenében.Ha egy lány nem szereti a férfiakat,öntelt,feminista,akkor minek megy férjhez?És miképpen lehetséges,hogy a férje szereti őt? Strindberg, mint számtalan művében, itt is a szerelem, a házasság, a szexualitás mibenlétét kutatja egy teljesen extrém példán keresztül. 

Selma Lagerlöf:Az arckép. Az öreg Mattsonnak,a révkalauznak,eddig két házassága ment tönkre. Ám  egy viharos éjszaka különös esemény történik: álmában az anya fényképe megelevenedik,és különös tanácsot ad...Hamarosan kiderül, hogy nem véletlenül. A skandináv irodalom meseszerű vonulatának kitűnő darabja. 

Hjalmar Söderberg:A Szibilla barlangja. A szeretet nélküli élet pusztán látszatlét,olyan,mint amikor a vendégek semmiségekről fecsegnek az étkezésnél.

Sigrid Undset:Báli előkészületek.Graunum kisasszony nemrég kezdte varrónői praxisát,ezért többet és olcsóbban vállal,mint a konkurrencia. Az asszonyok ezáltal megkedvelik őt. Csakhogy Graunum kisasszonynak van egy igen nagy titka...

Karen Blixen:A skandináv novellisztika misztikus vonulatát képviselő műben az ifjú feleség egyedül indul hazafelé,keresztúl a lápon és erdőn. Pedig az intéző úr is mondta,hogy veszedelmes rabló garázdálkodik errefelé. A józanság találkozik az irracionálissal. A kötet egyik legjobb, számomra legemlékezeesebb alkotása.

Johan Borgen:Négy levél. Egy családapa meghal, a családtagk pedig levelet írnak a férfi testvérének. Először a kisebbik lány, majd a nagyobbik lány, aztán az özvegy, majd a már 22 éves nagyfiú levelét ismerhetjük meg. Az írásokból megmutatkozik a család képmutatása, egymás iránti végtelen rosszindulata. 

Tarjei Vessas:A macska. A kisfiúnak van egy macskája, akivel nagyon szeret játszani. Az apa nem akar szaporulatot, ezért áthívja a miskárolót. A kissrác erre elbújik, a macskával együtt. A gyermekek és az állatok kiszolgáltottságáról szól ez a megrendítő mű. 

Ivar Lo-Johansson: Kártyások. Egy házaspár minden este kártyázni ketd, majd összevesznek a játékon- a feleség azzal vádolja a férjet, hogy csal- majd ezek után mindketten átszaladnak a szomszédba, hogy aztán ott folytassák a kártyázást és a hozzá kapcsolódó veszekedést, ahol abbahagyták. És ez így megy évtiezeden keresztül, és senkinek nincs ellene különösebb kifogása. Az abszurd felé húzó műben az északi irodalom egy különleges arculatát ismerhetjük meg. 

Noran Kiadó Kft, 2007.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Simon Scarrow:Elsötétítés

Gyürk Sarolta:A kút. Meghökkentő történetek, kriminovellák

Debbie Danowski és Pedro Lazaro:Miért nem tudom abbahagyni az evést?