Szablya Ilona:Vasfüggöny kölnivel. Magyarország 1942-1956

Szablya Ilona memoárja, a Vasfüggöny kölnivel, egyike azoknak a visszaemlékezés-köteteknek, melyek az egész nemzet történelemtudását gazdagíthatják. A Szerző gyermekkorától kezdve követi végig egy polgári egzisztenciával rendelkező család ( illatszergyártással foglalkoztak, innen a " Vasfüggöny kölnivel" cím) széthullását. Német megszállás a második világháború alatt, nyilasuralom, átmeneti fellélegzés a koalíciós idők alatt, aztán a gyászos 1951-es esztendő, a kitelepítések ideje, majd az 1956-os forradalomhoz vezető út. Mindez elképesztően személyesen, a Résztvevő tudásával, szinte napról napra, rendkívül plasztikus jelenetekben.
Mert mi, akik nem mentünk, s valószínűleg soha nem is fogunk átmenni hasonló élményeken, honnan is tudhatnánk, milyen érzés 51 napot tölteni egy óvóhelyen, egyre fogyatkozó élelem- és ivóvízfejadag mellett? Az Olvasó szinte látja azt a koszt, érzi azt a büdösséget, ami ezeknek az embereknek az életét eluralta. S mégis: nem hiába mondják, hogy szenvedések közepette erősödik a lélek. Ez a család ott, abban a történelmi pillanatban, a folytonos küzdelmek, a második világháború örökös életveszélye közepette vált Családdá, ismerte meg önmagát és a világot.

Szablya Ilona könyvét, a Vasfüggöny kölnivel. Magyarország 1942-1956. című memoárt minden történelem- és irodalomkedvelő Olvasónknak nyugodt szívvel ajánljuk.

( Kairosz Kiadó, Budapest,2018.)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása