Ormos István: Egy életút állomásai. Kmoskó Mihály 1876-1931.

Egykori boldogult történelemtanárom most megkérdezhetné:na, jelentkezzen, aki tudja, ki az a Kmoskó Mihály? Kevesen emelnék a kezeiket....Pedig, mint Ormos István könyvéből kiderül, Kmoskó Mihály nem volt akárki: professzora volt két egyetemnek is, politikai befolyása sem volt gyenge, ennek nem túl dicsőséges megnyilvánulása volt a numerus clausus törvényben megalkotásában való aktív részvétel. Az első világháború utáni szellemi zűrzavarban, Kmoskó Mihály elvesztette biztonságtudatát: pályafutásának hátralévő részében nem tudta eldönteni, hogy ő most akkor magyar, szlovák vagy csehszlovák? Ez a folytonos identitáskeresés jellemezte életét, s sodorta olykor tévutakra, vállalhatatlan politikai megnyilvánulásokra.
Fontos viszont Kmoskó szakmai életműve. Egyrészt azért, mert ellenállt a budapesti teológiai felsőoktatást is mindjobban megmérgező liberálteológiának, másrészt azért, mert a magyar kormány igen jelentős feladattal bízta meg az első világháborúban: közel-keleti útra kérte fel, persze nemcsak sémi és arab tanulmányok kedvéért, hanem azért is, hogy feltérképezze: miként lehetne a központi hatalmak mellé állítani az itt élő népeket? Kmoskó Mihály jelentése igencsak pesszimista a kérdés kapcsán, inkább azt érezni rajta, hogy Egyháza beflyását akarja itt növelni, semmint a dualista államét- mert azt nem tartotta lehetségesnek....

Kiknek is ajánljuk Ormos István könyvét? Elsősorban olyan történészeknek ( mondjuk, PhD hallgatók és attól felfelé) akiket érdekel az első világháborús diplomáciatörténet és külpolitika, vagy akik értelmiségtörténettel foglalkoznak.

METEM-Historia Ecclesiastica Hungarica Alapítvány, Budapest,2017.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása