Günter Kunert:Játék az árnyakkal

 Günter Kunert (1929-2019) a kortárs német irodalom igen jelentős alakja. Rendkívül sokoldalú alkotó,írt verset,regényt,novellát,és otthonosan mozgott a drámai műfajokban is. Műveiben gyakran és mélyen foglalkozik olyan mindannyiunkat érintő kérdésekkel,mint az egyéni szabadság,zseni és társadalom viszonya,államhatalom és állampolgár,kollektív félelem. Játék az árnyakkal című könyvében hangjátékokat olvashatunk. E rövid könyvajánlóban pusztán arra szorítkozunk,hogy röviden összefoglaljuk,miről is szólnak ezek a kiváló művek.

De mielőtt ebbe belevágnánk,fel kell tegyünk egy kérdést:hogyan "működik"egy hangjáték könyvbe leírva,nélkülözve az akusztikus elemeket?Véleményem szerint Kunert esetében tökéletesen. Olyan,mintha Shakespeare-drámákat olvasnánk. Amit nem látunk-hallunk,azt pótolja a képzelet. Az pedig természetes,hogy minden,ezzdl megbízott rendező másképp rendezné meg a Kunert-hangjátékokat.

Lássuk akkor egyenként a műveket! A lólábú angyal szatirikus mese az emberi természetről. Színhely egészen különleges mégpedig a mennyország.Péter bízatott meg azzal,hogy eldöntse,ki hivatott bejutni ebbe a csodás birodalomba. Aki méltó erre a megtiszteltetésre,annak teljesítik egy kívánságát. Van,aki szép akar lenni. Van aki tíz kart akar hogy egyszemélyes zenekart működtethessen. Egyszer aztán megérkezik Helbenschell úr,a tipikus porosz hivatalnok. Úgy dönt,új szabályokat vezet be. Szerinte itt minden túl laza...

Tűz az időben. A történet főhőse Albrecht Dürer,a neves képzőművész. Tevékenységét a városvezetés gyanakodva figyeli. Amikor aztán a reformáció radikális mozgalma eléri a várost,letartóztatják Dürer három segédjét. Azzal vádolják őket,hogy lázadó eszméket terjesztettek. Nyilvánvaló,hogy a Mestert is ki fogják hallgatni. Barátja azt tanácsolja neki,ne vállaljon közösséget a fiatalokkal,lesz,ami lesz,mentse a saját életét. Egy fanatikus prédikátor azonban még ennél is aljasabb dolgot kér Dürertől:kérjen halált a vádlottakra,mert csak így mentheti meg a lelküket a pokoltól. Vajon hogyan dönt Dürer?

Becsületügyek. A történet a 19.században játszódik,és az államhatalommal összefonódott cenzúra természetét mutatja be-Kunert itt nem kevés áthallási lehetőséget kínál a 20.századi kommunista keletnémet állam az NDK,irányába. Heinrich Heine,a nagy német költő,Párizsban él. Azt gondolja,itt nyugton lesz a német hatóságoktól. Miután egy prostival tölti az estét,ismeretlen látogató hamis ajánlólevéllel kopogtat ajtaján. Veszekedni kezdenek,a férfi párbajta hívja Heinét,aki nem fogadja el a kihívást. Erre gyávának bélyegzik. Kiderül,az egész párbajosdi mögött az államhatalom áll,amely szívesen látná holtan Heinét.

A másik Kleist. 1811 szép tavaszi napján Heinrich von Kleist,a nagy német költő,szerelmével együtt piknikezni indul. Egyszer csak Kleist lelövi barátnőjét,majd magával is végez. A korban az ilyen cselekedeteket a közvélemény mélyen elítélte. A kancellár felkér egy titkosrendőrt:derítsen ki mindent Kleistről,a költő utolsó napjairól,gyűjtsön olyan adatokat,melyek azt bizonyítják,hogy Kleist őrült volt,elmebeteg. Grollhammer,a nyomozó,neki is kezd munkájának,sorra járja a nagy költő rokonait,ismerőseit. Csakhogy felébred benne a lelkiismeret. A Játék az árnyakkal című írás nem más,mint szerzői utószó.

Günter Kunert:Játék az árnyakkal című könyvét minden irodalomkedvelőnek szívből ajánljuk. Inkább rutinosabb,a kortárs irodalom befogadásában jártasabb Olvasók fogják ezt a  könyvet igazán élvezni. Kitűnő munka,veretes,magas szintű irodalom. A könyvet jobb antikváriumokban érdemes keresni.

Európa Kiadó,1980.Fordította Lengyel Balázs és Póka Endre. Modern Könyvtár sorozat,410.kötet

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Krasznahorkai László:Megy a világ

Simon Scarrow:Elsötétítés

Debbie Danowski és Pedro Lazaro:Miért nem tudom abbahagyni az evést?