Czakó Gábor:Beavatás.Esszék

 Czakó Gábor (sajnos,már nincs közöttünk)esszéit nagyon nagy gyönyörűséggel olvastam. Nemcsak hogy eligazítanak a világ jelenségeinek dzsungelében,de mindegyik írásban ott van az az érzelmi töltet,az a plusz,ami igazi irodalommá tesz egy írást. A megfogalmazás pontosságán túl az emberi szívekhez-lelkekhez is szól Czakó Gábor:Beavatás című kötete. Ebben az igen rövidke könyvajánlóban arról szeretnék írni.melyek azok a fontos gondolatok,eszmék,írói megvalósítások,melywket én a legfontosabbnak tartok ebben a könyvben-reményeim szerint ezzel másoknak is kedvet teremtek az olvasáshoz. 

Nagyon jó látni és tudni,hogy az irodalmi szintű esszé nem halt ki Cs.Szabó Lászlóval és nemzedékével. Folytatódik töretlenül,amíg irodalom lesz ebben a Kárpát-medencében,addig lesz esszé is. Mert a világ folyton változik,s mindig lesz igény a szellemi iránytűre. 

A szépségről szóló írás valójában egy olyan történelmi-kultúrtörténeti folyamatról szól,amellyel mindannyian szembesülünk. Ugyebár a nagy filozófus Kant adott egy meglehetősen rövid definíciót a szépségròl ("Szép az,ami érdek nélkül tetszik"), napjainkban (ahogy Czakó több helyen is nevezi:Gazdaságkorban) eléggé nehéz involválni az érdeket az emberi cselekvésből. Recenzens szerint erre nagyon jó példa a kirándulás. Városi család elmegy kirándulni,megnéz egy gyönyörű tájat. De miért is megy kirándulni? Hogy kiengedje a fejéből a gőzt-tehát érdekből. Miért is készít fényképeket a tájról? Hogy hétfőn legyen mit mutogatni a kollégáknak-tehát érdekből. De akkor mi a szép?Czakó Gábor igencsak releváns válaszokat ad a kérdésre:szép az,amit szeretünk. Hozzátenném-ismerve néhány ember igencsak furcsa iźlését-hogy amit a társadalmilag elfogadott dolgok közül szeretünk. 

Nagyon érdekes,a politikatudományon és szociológián túlmutató kérdést feszeget A demokrácia-idill lólába című esszé. Többek között azt a kérdést feszegeti:lehet-e a demokrácia életforma?Egyáltalán:lehet-e bármilyen társadalmi-politikai rendszer életforma?Lehet-e egy politikai fogalmat az élet egészére kivetítve használni? Lehet-e otthon demokratikusan élni? Szerintem nagyon fontos,hogy megóvjuk magunkat az illúziókba történő meneküléstől-merthogy az ember olyan,hogy hajlamos rá. Ideális, hibáktól mentes politikai-társadalmi rendszer nincs,nem is volt soha,történelmi fejlődésünk eddigi menetét nézve pedig nem is lesz. Nem gondolom,hogy a politikai szférában használt fogalmakat,kifejezéseket ki kellene terjesztenünk az élet egészére. 

Czakó Gábor:Beavatás című kónyve gondolkodásra ösztönöz. Éppen ezért azoknak ajánljuk ezt a művet,akik szeretnek túllátni a kirakat fényein,akik mernek és akik szeretnek gondolkodni. A kötet jobb antikváriumokban elérhető.

Boldog Salamon Kör,2003.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Simon Scarrow:Elsötétítés