Michael Cox:Stílusok csatája.A modern európai futball kialakulása

 Michael Cox nem kevesebbre vállalkozott Stílusok csatája című könyvében,mint arra,hogy röviden összefoglalja a modern (azaz 20 század végi-21.század eleji) európai futball történetét. Cox lenyűgöző tárgyi tudása,jártassága az angol,az olasz,a holland stb. labdarúgó-kultúrákban,remek íráskészséggel,plasztikus ábrázolásmóddal párosul. Ezért aztán a labdarúgás minden rajongójának örömmel ajánljuk ezt a könyvet. Ebben az igen rövidke ajánlóban kiemelünk néhány dolgot a Stílusok csatája című kónyvből.

Cox szerint modern európai futballról 1992-től beszélünk. Egyrész azért,mert ekkor törölték el a hazaadást ( a kapus azóta nem foghatja meg kézzel a hazaadott labdát),másrészt azért,mert ekkor jött létre az európai futball egyik gyöngyszeme,a Bajnokok Ligája. Szerző aszerint osztja korszakokra az 1992-2016 közötti európai futballtörténelmet,hogy melyik ország dominálta a kontinens labdarúgását. Ez a korszakolás így néz ki:

1992-1996:Hollandia korszaka

1996-2000:Olaszország korszaka

2000-2004: A francia dominancia évei

2004-2008:Portugália határozza meg az európai focit.

2008-2012:Spanyolország időszaka

2012-2016:Németország a csúcson

2016-2020:Anglia irányítja az európai labdarúgást.

Szerző ezután fejezetenként bemutatja,voltaképpen megindokolja,miért is nevezhetjük az adott 4 évet holland vagy olasz vagy német korszaknak. Csak néhány észrevételt fűznék mindehhez.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a holland totális futball jelentőségét. Mert ugyan már az 1950-es években előfordult,hogy Bozsik Cucu vagy Lantos Miska felfutott a támadásokhoz,vagy hogy Puskás Öcsi olykor-olykor visszafutott védekezni. Sőt,az 1960-as években maga a nagy Pelé is visszajött labdáért a saját térfelére  De egéssz játékrendszert eköré szervezni? Ez valóban a hollandok találmánya volt,még az 1970-es években. Ezt vitte tovább Cruyff a későbbi évtizedekre,játékosként és edzőként ( ami nem szerepel Cox könyvében:volt egy európai csapat,mégpedig a Mezey György irányította magyar válogatott,amely 1984-ben megmutatta,hogyan lehet ezt a rendszert kijátszani). Cox szembeállítja Cruyff és van Gaal karakterét:előbbi a szertelen,a művész, utóbbi az aprólékos,a fegyelmezett,a tudós. Nagyon találó antagonizmus. Azt gondolom,a modern európai futball minden későbbi stratégiai-taktikai elgondolásának,Guardioláénak éppúgy,mint a német Gegenpressingnek,a holland futball az őse. Mondhatjuk úgy is,alapköve.

Ha nem lett volna holland típusú futball,nem születtek volna olyan játékosok,mint e sorok írója szerint a valaha volt legjobb:Andrés Iniesta. Szerintem ő testesítette meg az univerzális labdarúgót. Ha kellett,hátul védekezett,ha kellett,labdát hozott fel,de gólt is lőtt,ha arra volt szúkség. Lenyűgöző játékintelligenciája egyedülálló. Azonkívül emberként is rendkívül szimpatikus volt. 

Ami a spanyolok tiki-takáját illeti,jómagam azok közé tartoztam,akiknek tetszett. Harminc-negyven passz anélkül,hogy az ellenfél beleérne-szerintem felér egy góllal. Hát nem csodálatos?...De ugyanígy szerettem a német visszatámadós rendszert is. Az olaszokban pedig mind a mai napig lenyűgöz a védekezés. Minden játékrendszer lehet élvezetes,ha jó edzők tervezik és jó játékosok hajtják végre. 

Cox olyanokról ír,akiket mind a mai napig jó játékosnak vagy jó edzőnek ismernek. Olvashatunk a könyvben a holland kapusóriás Edwin van der Saarról,a leshelyzeteről ismertté vált Filippo Inzaghiról, a kitűnő támadó Roberto Baggioról,a német zseniről,Schweinsteigerről,és nem maradhat ki a 21.század két fenoménja:Lionel Messi és Cristiano Ronaldo sem-és ami különösen tetszik,az az,hogy Cox nem hasonlítja össze a két zsenit. Azt meghagyja az újságíróknak. 

Ajánljuk ezt a könyvet mindenkinek,aki szereti a modern futballt,és azoknak is,akik még ezután fogják megszeretni. Ez egy nagyon fontos könyve az európai sportkönyvkiadásnak. Sokat tanulhatunk belőle. Értve nézni. 

Jaffa Kiadó,2020.Fordította Hegedűs Henrik

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Simon Scarrow:Elsötétítés