Bárczy János:A balek
Bárczy János (1917-1999) a 20.századi magyar irodalom egyik legérdekesebb alkotója. Nemesi családból származott,katonatisztként,méghozzá pilótaként harcolt a második világháborúban,de gépe találatot kapott,lezuhant. Bárczy János olyan súlyosan megsérült,hogy szeme világát is alig lehetett megmenteni. Később teljesen elveszítette látását,regényeinek egy részét tehát vakon írta,azaz diktálta. A balek című kisregénye-mely részben önéletrajzi ihletésű-a második világháború utáni években játszódik,a cselekmény belenyúlik az 1956-os forradalomba is. E rövid könyvajánlóban ízelétőt nyújtunk e rendkívül érdekes,mozgalmas történelmi kisregény cselekményéből,ezzel teremtve-remélhetőleg-kedvet az olvasáshoz.
A fiktív cselekmény helyszíne Magyarország,idő:a második világháború végétől a Rákosi-korszakon át 1956-ig. A narrátort,aki katonatiszt,az előrenyomuló szovjet hadsereg fogságba ejti. A fogságban elviselhetetlenek a körülmények,alig van élelem,rosszak a higiéniés feltételek. A foglyok egy része apatikusan viseli sorsát,mások becsületbeli ügyeket rendeznek,hősünk pedig kamatoztatja műszaki érzékét,megpróbál emberhez méltó körülményeket teremteni. Egy nap érkezik egy bizottság,amely katonákat keres az új,demokratikus hadseregbe. Hősünk akarja is ezt az átlépést,meg nem is. Tudja,hogy hazája érdeke az előbbit diktálná,ugyanakkor nem szívesen harcolna azok ellen,akikkel tegnap még azonos oldalon állt. Mikor a bizottság tagjai meglátják azt a napórát,melyet hősünk készített,voltaképpen kérés nélkül átveszik az új hadseregbe. A háború pár nap múlva véget ér. A nehézségek csak most kezdődnek.
Hatalmas ugyanis a pusztítás. Az országban nincsenek megfelelő utak,romosak a középületek,alig van jármű,benzin és élelem. A férfi pedig-aki ekkor már árva,édesanyja meghalt egy bombatámadás során-beleszeret Vajkó Ilkába. A kapcsolat odáig mélyül,hogy házasságot kötnek. A katonabajtársak a bajszuk alatt mosolyogva fogadják a hírt...Az após meglehetősen gazdag,szép nagy házban lakik,előkelő bútorai vannak, pedig vidéken élnek. Kiderül,hogy az ekkoriban igencsak elterjedt élelmiszer-feketepiac egyik fontos beszállítói. Vajkó újdonsült vejét is bevonja az üzletbe,katonai kísérőként Bécsbe szállít dolgokat és hoz onnan ékszereket. Ilka körül viszont a megszálló amerikaiak két katonája legyeskedik,valami extra nagy üzletre készülnek. Pár hónap múlva a Vajkó család felköltözik Budapestre,Ilkából pedig Violetta révén fotómodell lesz. A férj kishíján megőrül a féltékenységtől. Az após most már azt akarja,a lány karrierje érdekében váljanak el. Violetta kezét állítólag megkérte egy hollywoodi producer. A férj hallani sem akar a válásról. Pár nap múlva letartóztatja a katonapolitikai osztály.Miután kiengeedik,le kell szerelnie és Pesten sem dolgozhat.
Bárczy János regénye különös,még a huszadik századi történelemben is egyedülálló emberi sorsot,katonasorsot tár elénk. Tiszta szívvel ajánlom e kitűnő könyvet a magyar irodalom és a történelem valamennyi szerelmesének. A kötet ma már csak jobb antikváriumokban és könyvtárakban szerezhető be.
Magvető Kiadó,Budapest,1985
Megjegyzések
Megjegyzés küldése