Palugyay Imre:Magyarország történeti,földirati s állami legújabb leírása
Minden könyvnek megvan a maga története,némelyiknek kalandosabb,némelyiknek kicsit szolidabb. Palugyay Imre négykötetes művének még azelőtt akad érdekessége,hogy beleolvastunk volna.
Ez pedig nem más,mint a Szerző foglalkozása. Az 1852 és 1855 között megjelent mű Szerzője ugyanis cenzorként dolgozott. A Habsburg-hatalom önkényét szolgálta,mégpedig a magyar történelem önkényuralomnak nevezett időszakában (1851-1860). Ma már elborzadunk ezen ( joggal),ám akkoriban ez egy jogászok által gyakran űzött mesterség volt. A megdöbbentő az,hogy maga a könyv viszont sokkalta haladóbb szellemű,mint ahogy azt Szerzője nem túl nagy presztízsű foglalkozása indokolná.
Palugyai célja Magyarország főbb városainak és néhány megyéjének bemutatása volt. Nem akart ő tudományos földrajzot írni. A Magyarország történeti,földirati és állami leírása című tudományos-ismeretterjesztő könyv pontosan arról szól,amit a cím takar. Se többről,se kevesebbről. Ami történetszemléletét illeti,távolról sem kritikátlan Habsburg-párti,sőt...igaz,ehhez hozzá kell tennünk,hogy nem kellett rettegnie az államhatalomtól,tekintve,hogy saját területén ő maga volt az. Szabadabban írhatott,s írt is mint egy mezei honorácior.
Az első kötet címe mindjárt meglepetést kelt:Budapest. Hogy mi ebben a meglepő? Az,hogy 1852-ben még nem volt Budapest,hanem csak olyan,hogy Pest-Buda. Csak az 1870-es években egyesül Buda,Pest és Óbuda,s lesz belőle a ma ismert magyar főváros. Lehet,hogy Palugyay,aki belelátott a Habsburg-államhatalom ügyes-bajos dolgaiba,már sejtett valamit?
A második kötet Esztergom,Székes-Fehérvár,Szeged,Nagyvárad,Debrecen,Szatmár-Németi,Nagybánya,Felső-Bánya szabad királyi városokat mutatja be A harmadik kötet a Jász-Kun kerületekkel és Külső-Szolnok vármegyével foglalkozik,a negyedik pedig Békés-Csanád,Csongrád és Hont megyék társadalmi-gazdasági viszonyait tárgyalja.
S hogy miért minősítettem Palugyay Imre könyvét haladó szelleműnek?Azért,mert a magyar történeti-földrajzi irodalomban ő tárgyal először olyan témákat,mint a magyar egészségügy helyzete,a magyar börtönök állapota,a magyarországi szegénygondozás. Nagyon szociális szemléletű a könyv,s ez a 19.században nem volt megszokott.
Ajánlom ezt a könyvet elsősorban gyűjtőknek,illetve 19.századdal foglalkozó kutatóknak. Körükben sem közismert,nagyszerű mű ez. Könyv-árveréseken beszerezhető nemes ritkaság.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése