Jenny Berthelius:A félelem útvesztője

 Jenny Berthelius kortárs svéd írónő (1923-2019) gyermekkönyveket és pszichológiai krimiket írt,szerte Európában nagy népszerűségnek örvend. Sajnos,52 megjelent könyve közül mindössze egyet fordítottak le magyarra,ez a magyarországi könyvkiadás egyik nagy mulasztása,amit még nem késő pótolni. A félelem útvesztője súlyos mondanivalót hordozó lélektani krimi. E rövid könyvajánlóban a cselekmény elejét tárgyaljuk,tehát afféle spoilert közlünk,hogy ezzel teremtsünk kedvet az olvasáshoz.

A fiktív cselekmény valamikor az 1970-es években játszódik,Svédországban. Judy és Stefan házaspár,két ikergyereket nevelnek. A nagyobbik lány,Lilly-Ann,éppen most éli lázadó korszakát. Életük,kívülről nézve,idillikus. De minden megváltozik.A házaspár úgy dönt örökbe fogadja a tízéves Jennyt-akit ők becenevén Nennek fognak szólítani. Nen egy évvel fiatalabb,mint az ikrek,Judy úgy gondolja,remekül kijönnek majd egymással. Erre Nennek igencsak szüksége volna,ugyanis családi tragédia árnyákolja be az életét. Apja ugyanis-aki nem mellesleg Stefan unokatestvére-öngyilkos lett,és magával akarta vinni lányát is a halálba. Nen életét az utolsó pillanatban mentették meg az orvosok.

Judy,mint kiderül,hatalmasat tévedett. Az ikrek az első pillanattól kezdve utálják Nent. Nem játszanak vele,csúfolják,mindig éreztetik vele,hogy ő itt csak az örökbefogadott gyerek. Ráadásul az új kislány igencsak furcsán viselkedik. Alig szólal meg,csak kérdésekre válaszol rövid mondatokban,alig eszik,csak úgy tud elaludni,ha Judy is vele van,és mindenféle irracionális dolgokat beszél. Azt állítja,rendszeresen követi őt egy csuklyát viselő,kaszás ember,aki meg akarja őt ölni. Eleinte nem hisznek a kislánynak,de Judyban elül a kétely magva:mi van,ha mégis igaz...Egyszer egy létrát talál Nen szobájának ablaka alatt. Máskor Nen megeszik egy tábla csokit-a szomszéd házaspár férfitagja hozza Dániából-de kihányja,azt állítja,hogy az édesség meg volt mérgezve. Eltűnik a konyhából a nagykés,és Nen párnája alatt találják meg. Judy eleinte azt hiszi,hogy az ikrek hülyéskednek Nennel,hogy elijesszék,de a két lány mindent tagad. Fokozza Judy problémáit,hogy a legnagyobb lány Lily-Ann,lelép otthonról,Malmö egyik rossz hírű lokáljában látják,majd levelet ír,miszerint összebarátkozott egy énekessel,és Angliába utaznak lemezt készíteni. Judynak valahogy gyanús a dolog,elhatározza:maga jár utána az eseményeknek. Felutazik Malmöbe,beszél a lány meglehetősen ijesztő külsejű barátaival. Úgy tűnik,tényleg igaz az angliai történet,de Judy egyáltalán nem nyugodt. Előbb Judyn majd az egész családon úrrá lesz valami furcsa félelem,idegesség.

Egy délután aztán tragédia történik:egy kutyáját sétáltató idős úr fiatal lány holttestére bukkan. Nen pedig eltűnik otthonról,mert az ikrek a régi templomromhoz hívják játszani. Csakhogy az ikrek váltig tagadják,hogy ők játszani hívták volna újdonsült testvérüket. Ha lehet,soha nem is beszélnének vele. De akkor ki írta Nennek a levelet? És miért olyan érdekes az a magnófelvétel,ahol Tom Jones és Elvis Presley dala között a kuvik hangja hallatszik? Sanger felügyelő megtalálja az első pillanatra meghökkentő megoldást. 

Hs figyelmesen olvassuk Jenny Berthelius könyvét,egész sor pszichológiai esetet,problémát találunk benne. Az örökbefogadás pszichológiája,a polgári társadalom-művészlélek ellentét,a fiatalok lázadása,a házasságon belüli alkoholizmus. Véleményem szerint A félelem útvesztőjét nemcsak a krimirajongók,de a pszichológia iránt érdrklődők is érdekesnek találják majd. Ajánljuk mindenkinek.

Magvető,1984. Albatrosz sorozat.Ford.Fodor Zsuzsa


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Krasznahorkai László:Megy a világ

Simon Scarrow:Elsötétítés

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris