Richard H. Thaler:Rendbontók. A viselkedési közgazdaságtan térnyerése

Richard H. Thaler amerikai közgazdászprofesszor, a viselkedési közgazdaságtan irányzatának megalkotója és úttörője, REndbontók című könyvében foglalja össze mindazt, amit a közgazdaságtudomány ezen irányzatáról tudni érdemes. A könyv egyszerre életrajz és tudományos- ismeretterjesztő munka. Azoknak, akiket érdekel a közgazdaságtudomány ezen irányzata, a REndbontók szinte kötelező olvasmány. Ebben a rövid könyvajánlóban megpróbáljuk összefoglalni a mű első fejezeteinek tartalmát. Miben is hozott újat a viselkedési közgazdaságtan, hogyan kellett sokszor kesereves harcokat vívniuk az új irányzat híveinek az egyetemek konzervatív szemléletével szemben. 

A közgazdaságtudonány úttörőjének tartott Adam Smith már a 18.század közepén írt egy remek könyvet, címe: Az erkölcsi érzelmek elmélete. E műben Smith rendkívül alaposan összefoglalta az ember gazdasági viselkedésének alapjait, illetve azt, hogy milyen esetekben veszünk figyelembe erkölcsi tényezőket döntéseink során, s melyek azok az élethelyzetek, mikor szabad folyást engedünk sokszor nem éppen jó példaként felmutatható érzelmeinknek. A közgazdaságtan fejlődése azonban teljesen másmilyen irányban haladt: az egymást követő generációk jeles képviselői igyekeztek matematikai formulákba önteni a gazdasági döntéseket- közéjük tartozott pl. a híres Samuelson is. Úgy vélték, hogy az ember racionális lény- ahogy Thaler mondja:ökon- aki minden helyzetben mindig az optimális döntést hozza. Elfeledkeztek arról, hogy az emberek döntéseit nem mindig a puszta számítás és érdek befolyásolja, hanem olyan tényezők is, mint pl. pillanatnyi hangulat, környezettől tanult rossz dolgok, és még sok egyéb. Thalert, aki egyetemen tanított, egész fiatalkori pályafutása alatt zavarta, hogy a közgazdaságtan nem veszi figyelembe az emberi tényezőt. Ekkor értesült arról- ne felejtsük el, az 1970-es években járunk- hogy a Héber Egyetemen folynak olyan pszichológiai kutatások, melyek pont az ember gazdasági döntéseinek érzelmi-viselkedésbeli hátterét igyekeznek felderíteni. Thaler összeismerkedett Amos Tverskyvel és Danny Kahnemannal,akikkel közösen megalapozták a viselkedési közgazdaságtan irányzatát. Számtalan támadást kaptak konzervatív, kizárólag matematikai alapon gondolkodó kollégáiktól ( az egyik leggyakoribb szemrehányás a "mintha" volt). Beleásta magát a pszichológia szakirodalmába ( mint Thaler írja, egy teljesen más világba csöppent, mikor a pszichológia tanszék könyvtárában kutatott), és egyre csak gyűjtötte az olyan esetekat saját hétköznapi élezéből, mikor ő maga vagy valamlyik társa nem racionálisan viselkedett. 

Miért van az, hogy alacsony fogyasztói áru árucikk esetében már tíz dollárt is megnézünk, míg egy magasabb árkategóriájú termék esetén tíz dollár már szinte nem is számít? Hiszen ugyanúgy tíz dollárról van szó! Miért van az, hogy ha egy ember anyagi helyzete hirtelen romlik, részben saját, részben más hibájából veszteségessé válik, akár irreális kockázatokat bevállal, csakhogy nullaszaldóba kerüljön? Ha racionálisan gondolkodna, pontosan azt tenné, hogy tartózkodna a további kockázattól, nehogy még további veszteségeket szenvedjen el? Thaler olyan kérdéseket tesz fel, melyek a mi mindennapi életünket is érintik. Miért veszünk fel hitelt akár aránytalanul magas kamatra is, miért bízunk ennyire a jövőnkben? Thaler nem hibáztatni akar senkit, nem abból a célból kutat már több évziede, hogy rámutasson egyes csoportokra, hogy milyen gyengék, ő csak rámutat arra, hogy ezek a dolgok bizony természetesek, mert az embert valamilyen okból így alkották meg. Van egy nagyon fontos eredménye Thaler kutatásainak, melyet a könyv minden Olvasójának érdemes alaposan a fejébe vésnie:sokkal érzékenyebben érint bennünket 10 dollár elvesztése, mint az, ha megszerezhettük volna azt a tíz dollárt, de nem tettük. Az ember biztonsági lény is, ezek szerint. Ugyanakkor rendbontó is. Nem engedelmeskedik a matematikai formuláknak.

Ajánlom Richard H. Thaler:Rendbontók című könyvét minden közgazdásznak, közgazdász-hallgatóknak, valamint mindenkinek, akiket érdekel önmaga, érdekel az, hogy imlyen mechanizmusok alapján hozunk döntéseket. Élvezetes stílusban megírt, kitűnő olvasmány. 

 HVG Könyvek, 2016.Ford.:Hegedűs Péter

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Simon Scarrow:Elsötétítés