Robert Kegan-Lisa Laskow Lahey et al.:Mindenki kultúrája
A könyv alcíme: Egy fejlődést ösztönző szervezet tudatos kialakítása
Minden vállalatvezető arról álmodik, hogy cége a nyereség mellett egy folyamatosan fejlődő szervezetté tud válni, ahol a munkatársak nemcsak egyszerű és semmit sem tudó alkalmazottakként fogják fel feladatkörüket, hanem törekszenek arra, hogy a vállalatnak, mint egésznek érdekét nézzék. Ugyanakkor minden alkalmazott arról álmodik, hogy egy munkahelyen ne csak pénzter,elő gépként tekintsenek rá, hanem emberként, aki munkájával, tudásával és személyiségével hozzájárul a vállalat fejlődéséhez. Éppen ezért Robert Kegan és Lisa Laskow Lahey: Mindenki kultúrája című könyve nagy segítséget nyújt mind a vezetőknek, mind az egyelőre alssóbb pozicióban levőknek.
Új vállalati kultúrát vázolnak fel könyvükben, ami tényleg Mindenki kultúrája. A DDO ( tudatosan fejlődést ösztönző szervezet, azaz deliberately developmental organization) az eddig megszokottól teljesen másképp közelíti meg a fejlődés fogalmát. Míg a hagyományos vállalatoknál egy megszokott, mindhatni 20.századi rendszerbe iktattak be korszerű elemeket ( információáramlás alulról a felső szintekre, a dolgozók képzése nemcsak a hard, hanem a soft készségek területén is stb), addig a DDO-k célja nem más, mint a dolgozók és a vezetők fejlesztése- túl azon, hogy nyereséget is termel a vállalat. A DDO-ban ( Szerzők három, a gazdaság különböző területein tevékenykedő vállalatot vizsgáltak meg kutatói együttműködésben, tehát egyik sem ügyfele a másiknak) a személyiség éppen olyan fontos, mint a szaktudás, vagy éppen az " üzleti érzék". A DDO-ban simán elképzelhető, hogy valakit, aki remekül végrehajtott egy projektet, a jövőben levesznek a témáról- hiszen ha már tökéletesen megoldotta, akkor nem nyújt számára fejlődési lehetőséget, s átteszik olyan feladatra, amely az illetőnek nagyon nehéz- hiszen pontosan ezáltal fog fejlődni. S ha a munkavállaló- vagy " tag" ,ahogy az egiyk vállalatnál nevezik- fejlődik, azzal együtt fejlődik a vállalat is. A DDO-nál ösztönzik a dolgozókat arra, hogy vállalják fel hibáikat, gyengeségeiket, ne mindig a pozitív, sikeres arcukat mutassák. Az egyik cégnél a meetingek mindig egyórás bevezetővel indulnak, ahol mindenki elmondhatja, mit gondol, mit érez, vagy éppen mi foglalkoztatja. Persze, ezt úgy is fel lehet fogni, hogy kitálal az illető, de nem ez a cél. Az egyik vállalatnál minden junior munkatárs- legyen az mérnök vagy takarító- három hétig ügyfélszolgálati munkát végez, ezáltal megtapasztalja, hogy viszonyul a vállalat az ügyfelekhez, illetve milyen észrevételei vannak az ügyfeleknek a vállalattal kapcsolatban. Szóval, nem szokványos vállalatirányítási szervezési rendszerről van szó.
A DDO- filozófia egyik alapelve szerint a személyiség fejlődése nem áll meg ifjúkorban, a felnőtt személy is folyamatosan fejlődik. A a felnőtt személyiségnek három szintje van:
- szocializált elme szintje. Ez az az ember, aki jól érzi magát közösségben szívesen van együtt olyanokkal, akik hozzá hasonlóan gondolkodnak, "felszáll a vonatra", ahogy mondják, de nemtart igényt arra, hogy vezesse azt a vonatot.
- önirányító elme szintje. Felszáll a vonatra ő is, de igényt tart arra, hogy beleszóljon a vonat működésébe, lehet, hogy más elképzelései vannak az egész utazásról, szeret legalábbis a mozdonyban lenni. Sikereket szeretne elérni, ezért rengeteget tesz is.
- önátalakító elme szintje. Felülről nézi az egész történetet, azt is megkérdőjelezi, hogy kell-e egyáltalán azon a vonaton utazni. Tudja, hogy nézeteinek komplexitása messze nem a teljesség, kíváncsi mások eltérő véleményére, hajlandó ezen gondolkozni. A DDO-ban az cél, hogy mindenki önátalakító elmévé váljon, de legalábbis az öniárnyító szintjére eljusson. Itt nem a szolgalelkűség a követendő minta.
Remélem, ez a rövid kis könyvajánló felkeltette az érdeklődésüket. Ajánlom Robert Kegan és Lisa Laskow-Lahey: Mindenki kultúrája című, hihetelenül érdekes könyvét menedzsereknek, középvezetőknek, HR-eseknek, de fiatal munkavállalóknak is, akik szeretnének már pályekezdőként valami mást, valami unikálisat csinálni.
Pallas Athéné Könyvkiadó Kft,2019. Fordította Beszprémi Rita
Megjegyzések
Megjegyzés küldése