Edgar Allen Poe legjobb elbeszélései
Edgar Allen Poe a modern értelemben vett amerikai bestseller-irodalom megalkotója, első nagy alakja. Elbeszéléseinek témája a miszticizmus, élet és halál kapcsolata, az ember spirituális látása, képességei. Őt tekintik a modern detektívtörténet megalapítójának is- ezt egyes irodalomtörténészek vitatják. Szerintem utóbbiaknak nincs igazuk.
Elöljáróban annyit leszögeznék: érdemes ezt a kiváló könyvet az Utószóval kezdeni. Poe nagyon fiatalon, 40 évesen ment el közülünk ( 1809-1849), s mivel sokat írt a halálról, a könyvkiadás hiénái nagyon " alter" élettörténetet találtak ki neki utólag. Még tankönyvekbe is bekerült, életrajzi toposzként, hogy Poe rendszeresen élt nemkívánatos szerekkel, alkoholizált, és minden, amit rosszat egy emberről el lehet mondani. A valóság ennél sokkal prózaibb:Edgar Allen Poe szegényen élt, nagyon lassan haladt felfelé az irodalmi ranglétrán- ez, főként, irigy és féltékeny kollégáinak is köszönhető- halálát pedig nem egy mulatozás után bekövetkező sokk, hanem egy hosszú vonatutazás után fellépő tüdőgyulladás okozta.
Ligeia. Egy szerelem története ez, melyben furcsa szenvedéllyel szereti egymást férfi és nő. Egy mesterséges válaszfalat húznak a természetes lelki rajongás útjába. Romantikus rajongás ez inkább, semmint szerelem- bár, lehet, ezt csak a 21.századiság mondatja velem. Aztán a szülőszobában az anya meghal, de a kislány életben marad. De a szemében van valami különös. Még a halál sem tud véget vetni a romantikus raongásnak.
Pestis király: Történet, mely allegóriát tartalmaz. Eléggé furcsa elbeszélés, két tengerész, vagy afféle, egyikük Nyakigláb, másikuk kicsi és alacsony termetű,egy meglehetősen bizarr társaságba téved. A király - akiről nem tudjuk, hogy pontosan kicsoda, nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy a kor ismert uralkodójáról van szó- és szűk kis csapata eleinte szívesen fogadja a két tengerészt, aztán azonban kezdődnek a konfliktusok...
A Morque utcai kettős gyilkosság kapcsán- nem szeretnék itt és most a történet képtelenségeiről elmélkedni- inkább az elbeszélés első bekezdéseiről mondanám el a véleményem. Poe ugyanis- amellett, hogy rendkívül sokat eltalál kora problémáiból- a sakk kérdését rendkívül rosszul látja. Azt írja ugyanis, hogy a sakk nem erősíti, éppenhogy korlátozza az elemzőképességet. Szerintem ez nem igaz. Poe azt hányja fel a sakkozásnak, hogy a figurák különböző értékűek, szerinte ez gátolja az elemzőképességet. Szerintem pedig pontosan az ellentéte igaz: ez erősíti. Merthogy az elemek különbözősége éppenhogy segít az elemzőnek.
Van egy történet, melyet Poe A Morque ucai...folytatásának szánt, valójában teljesen különböző történet, egy New Yorkban történt, s évtizedekig megoldatlanul maradt gyilkosság sztoriját teszi át a Szerző Párizsba. a Marie Roger rejtélyes esete című krimiben egy fiatal lányt, úgynevezett grisette-t ölnek meg. = Grisette-nek nevezték a 19.században az önállóan élni tudó fiatal lányokat). Marie, a kozmetikai eladó, egy vasárnap délután nagynénjéhez indult, de a meglehetősen érdes modorú néni szerint oda soha nem érkezett meg.Pár nap múlva a Szajnából fogták ki a holtesttét. Rá ezután egy fogadóhoz közel megtalálták a lány ruháit.
Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki szereti az izgalmas történeteket, legyen az krimi, horror, misztikus elbeszélés. Az Edgar Allen Poe legjobb elbeszéléseiben az amerikai irodalom klasszikusait olvashatjuk. Olyan írásokat, melyek hatással voltak az egész világirodalomra.
Szukits Könyvkiadó, 2012.Fordították Babits Mihály et al.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése