Juhász Lajos: A piros vonal

 Juhász Lajos ( 1903-1945) magyar bestselleríró élete maga is megérdemelne egy izgalmas könyvet. Juhász munkáscsaládba született, nem úgy tűnt, mintha bármi köze lenne az íráshoz, irodalomhoz. Aztán fiatalon felfedezte magában a krimiírót, 98 kötet és füzetes regény megalkotásában vett részt, nem egyet közülük álnéven írt. Pont ez lett a veszte. 1944-ben, a második világháború végén, Magyarországot megszállták a németek. A Gestaponak pedig gyanús lett ez a sok álnév- Juhász Lajost elfogták és kihallgatás közben agyonverték. Nagyon tragikus életút, filmre kívánkozik.
De ezúttal maradjunk a könyveknél. Juhász egyik remekműve A piros vonal, igazi angol típusú krimi. Az alábbiakban egy nagyon rövid, méltatlanul rövid spoilert közlök erről a műről. második kiadásban egyébként megjelent A fehér démon című összeállítás részeként.

A fiktív történet valamikor az 1930-as években játszódik, Angliában. Mr.Redfield, a neves bankár kastélyában járunk. Egy esős, ködös éjszakán Babtist, az inas, álmából felébredve furcsa hangokat hall. Először azt hiszi, csak a szél játszik, aztán rá kell ébrednie: illetéktelen személy hatolt be az épületbe. Teni már nem tud semmit: az álarcos idegen ugyanis nekitámad, azt akarja tudni, melyik Mr. Redfield szobája. Nagyon erőszakos, agresszív betörő az illető, Babtist próbál hazudni ( az Úr elutazott, mondja), de a betörő addig kínozza, míg megmutatja Mr. Redfield szobáját. Aki ekkor már nem alszik, mert meghallotta a verekedés zaját. A betörő félholtra veri Redfieldet is, meg az inast is, majd távozik. Mire a londoni sztárzsaru, Mac Neary a helyszínre ér, csak két félig összevert, életéért küzdő embert talál a helyszínen.
És ekkor érkezik a rossz hír:Kirabolták Mr.Redfield bankját. A tettes ( vagy tettesek) kikapcsolta a riasztót, behatolt a páncélterembe és mindent elvitt. Mac Neary kihallgatja Redfilede,t aki szerint egy alacsony, kopasz ember volt az elkövető.
Ekkor bukkan fel Tobias Sinner biztosítási nyomozó. Valami nem tetszik neki az egész történetben.
- Ha valaki kirabol egy bankot, miért veri félholtra a tulajt és az inast? Nem lehet, hogy valami személyes ok játszik közre a rablásban?
- Egy piros vonallal valaki megjelölte a riasztó vezetékének helyét ( abban az időben a riasztóberendezések még vezetékes forrásból működtek). A helyszínen viszont nem találnak semmiféle piros jelölőt: sem tollat, sem filctollat, sem krétát. Tobias ebből a látszólag jelentéktelen részletből kiindulva indítja el saját nyomozását.
- Az inas magához tér, vallomása erőteljesen eltér attól, amit a gazdája mond. Lehet, hogy Babtist elvesztette az eszméletét és fantáziál?

A történet végét nem olyan nehéz kitalálni annak, aki már sok krimit olvasott. Ennek ellenére minden krimirajongónak ajánljuk Juhász Lajos:A piros vonal című könyvét. A jellemábrázolás nem igazán modern, de figyelembe kell venni, hogy a könyvet ( pontosabban: füzetes regényt) az 1930-as években adták ki. Mindezen túl irodalomtörténeti értéke is lehet a műnek, úgyhogy ajánljuk azoknak is, akik a két világháború közötti magyar irodalom és kultúra általános fejlődéstörténetére kíváncsiak.

Hungária Nyomda, Budapest, 1935. Világvárosi regények, 162.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Simon Scarrow:Elsötétítés

Gyürk Sarolta:A kút. Meghökkentő történetek, kriminovellák

Debbie Danowski és Pedro Lazaro:Miért nem tudom abbahagyni az evést?