Baráth Lajos:A szörnyeteg

 Az 1970-es évek végétől- az 1980-as évek közepétől kezdve a magyar irodalom termése mennyiségileg megsokszorozódott. Ezt a megsokszorozódást azonban nem követte a Kiadók marketing-kapacitásának növekedése.Nagyon sok olyan, jó színvonalú regény, verseskötet és minden egyébfajta könyv jelent meg, amelyet a Kiadók már nem tudtak kellőképpen menedzselni, így aztán elsikkadtak az utókor emlékezetében. Az egyik ilyen könyv Baráth Tibor:A szörnyeteg című műve. Műfaját tekintve leginkább történelmi-lélektani-bűnügyi regényként definiálhatnánk.

A történelmi idő:a második világháború vége, valamikor 1945-46. Helyszín: Magyarország, a Hernád völgye. Minden zavaros, és mindenki szegény. A Magyar Kommunista párt ugyanakkor már meghirdette a földosztást. A falusiak nagyon örülnek a földnek, évszázados álmuk teljesül ezzel. A tanyasiak azonban nem akarnak földet: még emlékeznek 1919-20-ra, amikor is a visszatérő földesúr megbotoztatta azokat a parasztokat, akik elfogadtak egy talpalatnyit a birtokából. A tanyasiak kétségbe vannak esve: vajon meddig tart a demokrácia? Nem jön vissza a földesúr?A kommunisták pedig addig nem akarják elkezdeni a földosztást, amíg a tanyasiak nem kapnak a birtokból. Patthelyzet.

Bakos Pált, a korábbi bányamunkást, idehelyezik rendőrnek( munkaerőhiány, ugyebár, a háború miatt...). Azt a feladatot kapja, beszélje rá a tanyasiakat a föld elfogadására. Csakhogy hamarosan ennél fontosabb dolga lesz: brutális sorozatgyilkosság rémíti a Hernád völgyének lakóit. Egy elkobzott ló miatt egy Vojdics nevű, kétes hírű bandavezér legyilkoltat két családot, köztük a gyerekeket is. Vojdics a környékbeliek szemében mitikus lénnyé növekszik: megfoghatatlan, nem fogja a golyó, minden apró sérelméért bosszút áll. A roma bandavezér kihasználja a helyiek babonáit. Csakhogy Vojdics elkövet egy hibát: Bakos, a frissen kinevezett rendőr ellen fordul. Ráadásul a szovjet katonák is segítenek a bűnöző elfogásában. Vajon sikerrel járnak? Sikerül elkapni a brutális, emberségéből már teljesen kivetkőzött sorozatgyilkost? Legyőzi a józan, humanitárius emberi közösség a Szörnyeteget?

Baráth Lajos regényének uralkodó hangulata a fülledtség. Szinte fuldokol az ember a sok babonától, az emberi butaságtól, a rettenetesen primitív emberektől, a háború aljasságaitól. Olyan ez a falu, mint amit bezártak egy rettenetesen mérgező burokba. Baráth Lajos mesterien ábrázolja ezt a világot ( nem tartom kizártnak, hogy személyesen is ismerte). A szörnyeteg című könyv kitűnő, azt is megkockáztatom, érdemes lenne- bizonyos tanári magyarázatokkal- a középiskolák utolsó évfolyamán is elolvastatni. Kár lenne, ha úgy nőne fel egy magyar srác, hogy ezt nem olvasta! Úgyhogy: Baráth Lajos könyvét ajánljuk mindenkinek!

Magvető Könyvkiadó, 1979.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása