Dr.Máté Gábor:A test lázadása
A könyv alcíme:Ismerd meg a stresszbetegségeket
Dr.Máté Gábor könyvének olvasása közben kellett rájönnöm,hogy személyesen is érintett vagyok. Kifejezetten stresszes alkatú emberként lettem magas vérnyomásos,aztán cukorbeteg. Hogy ezeknek a betegségeknek van-e közük a stresszhez? Dr.Máté Gábor szerint igen. Ha a magam esetét,eseteit veszem például,egyet kell értenem a Szerzővel. Nem kívánom a Kedves Látogatót a betegségeim részleteivel untatni. Ebben a könyvajánlóban inkább arról írnék,ami engem A test lázadása című könyvben megragadott,elgondolkodtatott.
1. Teljes elképedésemnek szeretnék hangot adni amiatt,hogy az amerikai orvostudomány képviselőinek túlnyomó része mai napig tagadja a krónikus betegségek és a stressz összefüggéseit-annak ellenére,hogy pl. az emlőrák esetében empirikus adatok is rendelkezésre állnak,melyek bizonyítják az összefüggést. Már a 19.századi európai orvosok tudták,hogy a szívbetegeknek nyugalomra van szükségük. Sőt,a népi orvoslásban is használtak olyan szereket,melyek "nyugtatják"a gyomrot hasmenés esetén. Hát mi ez,ha nem a stresszmentesség elvének korai felismerése? Csak éppen akkoriban még nem ismerték a "stressz" szót,helyette inkább azt mondták:nyugtalanság,idegesség. Ehhez képest itt vagyunk,a 21.században,és az agyonspecializált orvostudomány egyes művelői igyekeznek kirekeszteni a pszichológiát a gyógyításból. Ez nem helyes.
2. Ugyanakkor nem kellene beleesni a másik végletbe sem,és vigyázni kell a "módszertanra". Bizonyos személyek ugyanis,főleg,ha bizalmasan társaloghatnak,hajlamosak úgy beállítani élethelyzetüket,hogy ők a mártírok,akiket mindenki kapcarongyként kezel,az élet minden területén kihasznál:míg ő,lám,betegre aggódja magát,addig mások élik világukat. Bizony,vannak manipulatív személyiségek,akik szeretik magukat áldozatszerepben láttatni. Éppen ezért ki kell mondani,hogy bár figyelembe kell venni a fizikai betegségek esetén a lélektani tényezőt,óvakodni kell azonban attól,hogy a pszichológiai helyzetképet kizárólag a páciens önbevallása alapján vázoljuk fel.
3. Stephen Hawking esete nagyon elgondolkodtatott. Főleg az,hogy a szülei-miután Stephen megházasodott-nem vettek részt a gondozásában. Ez elborzasztó,rideg. Számomra ez felvetette azt a kérdést,hogy milyen is a jó szülő-gyerek kapcsolat. Ha egy gyermek úgymond "kirepült a fészekből",akkor már nem is létezik?Akkor sem,ha ALS-ben szenved?Elképesztő. Ráadásul az önfeláldozó feleséget hordják le a sárga földig? Hihetetlen.
4. Van egy sajátos magatartásforma:sok ember,ha megtudja magáról,hogy beteg,az egészet afféle kis gikszernek tekinti. Ilyen példa a könyvben Alan,a menedzser. Ici-picit rendbehozzuk a dolgot,aztán folytatjuk ugyanúgy,ahogy előtte. Agyondolgozzuk magunkat,stresszelünk,káros szenvedélyeket űzünk. Ez elképesztő módon káros. Hazánkban ez a mentalitás nagyon elterjedt.Nem "változtassunk",hanem "na jó,ha doki mondja,tartsunk szünetet". Nagyon rossz,sokszor végzetes hozzáállás.
Dr.Máté Gábor:A test lázadása című könyvéből mindenki nagyon sokat tanulhat. Éppen ezért tiszta szívből ajánlom mindenkinek:orvosnak,betegnek,hozzátartozónak.
Open Books,2019.Fordította Bogácsi Balázs
Megjegyzések
Megjegyzés küldése