Tóth Miklós Bálint:Az ideológiától a nosztalgiáig
A könyv alcíme:Barangolások Koestlerrel és Máraival
Van-e a szépirodalmi alkotásoknak a politikatudomány számára érvényes mondanivalójuk?Ezt a nem egyszerűen megválaszolható kérdést teszi fel könyvében Tóth Miklós Bálint. A mű első része az elméleti keretekkel foglalkozik,a Szerző megvizsgálja,hogyan vélekedtek erről a kérdésről a nagy elődök. Szembeállítja Stendhal véleményét-amely szerint a magas szépirodalomban semmi keresnivalója a politikának-az amerikai irodalomtudós,Adam J. Sorkin véleményével,aki szerint minden mű hordoz inherens politikai jelentést. (Ha szabad egy közbevetést:Stendhal apolitikus művei kiváló közelképet adnak a 19.századi francia polgárság életéről,tehát ha direkt politika nincs is a regényeiben,társadalomtörténet annál inkább. Az pedig már majdhogynem politika). Megismerkedünk az újkriticizmus (New Criticism) álláspontjával,az azt meghatározó richardsi elvekkel,Wimsatt és Beardsley anti-intencionalista nézeteivel (ha szabad egy újabb közbevetést:a két világháború között megjelent népszerű irodalomtörténetek,pl.Babits Mihály,Szerb Antal művei,itt-ott erősen anti-intencionalisták,ha nem is abban az értelemben,ahogyan azt a két amerikai irodalomtudós gondolta). A Weelek-Warren könyv,minden magyar irodalomszakos egyik gyakran használt kézikönyve is "érintetté válik",Tóth Miklós Bálint sorra veszi azokat az irodalmi megközelítéseket,melyeket a két szerző irodalomelméleti tankönyvvé avanzsált kézikönyve megkérdőjelez:az életrajzközpontú,a pszichológiai,a társadalmi aspektust fókuszba állító,a filozófia illetve a művészetek egészének rendszerébe beállított elemzési módszert. Azt viszont,hogy akkor hogyan kellene elemezni egy irodalmi alkotást,a szerzőpáros már nem mondja meg világosan.
Az első konkrét mű,melyet Tóth Miklós Bálint górcső alá von,Arthur Koestler Sötétség délben című klasszikusa. A főhős,Rubasov,a sztálini Szovjetunió egyik börtönében raboskodik,miután koncepciós vádakkal letartóztatták. Rubasov nem érti,mi történik vele,hiszen korábban évtizedekig szolgálta a rendszett. Rubasov teljesen rabja az ideologikus gondolkodásnak:mindent az ideológia szemüvegén keresztül néz,s bár hajlandó bizonyos önkritikára,a végén mégsem hajlandó nézetei revideálására. Amikor kivégzik,még hisz abban,hogy a rendszer megváltoztatható. Az egész kommunista rendszert kiábrázoló mű tanulságai a következők:1.Az ideológiák embere nem képes változtatni gondolkodásán 2. Az állami szintre emelt ideológia megváltoztatja az egész társadalom gondolkodását,még a nyelvet is.3. Az ideologikus normarendszer nem tagadja az erkölcsöt,hanem kiforgatja.
A második nagy mű,melyet Szerző megvizsgál,Márai Sándor:Ítélet Canudosban című regénye. A cselekmény a 19.századi Brazíliában játszódik,de az 1968-as párizsi diáklázadások ihlették. A regényben a tábornok elé hurcolt fogoly nő beszéli el,miért is lázadtak fel a fennálló ál-polgári rend ellen. A legfontosabb konklúzió:a lázadás mindig is a rendszer része lesz.
Számomra legérdekesebb és a 21.században legaktuálisabb mű Márai Sándortól a Szindbád hazamegy. Egy olyan jelenséget vizsgál,melyet a kvantitativitásra törekvő politikatudomány meglehetősen elhanyagol,ez pedig a nosztalgia. Magyarországon politikai értelemben vett nosztalgiáról jóformán csak elítélő hamgnemben lehet olvasni-hallani:Kádár-nosztalgia,Horthy-nosztalgia,stb. Márai és az ő nyomán Tóth Miklós Bálint a nosztalgiát valami sokkal tágabb fogalomként értelmezi,s ha nem is élesen,de megkülönbözteti a konzervativizmustól és a reakciós gondolkodástól. A nosztalgia a jelentől való elfordulás,a múlt értékeinek tisztelete-de cselekvő szándék nélkül. A nosztalgikus ember teljesen tisztában van azzal,hogy az általa szeretett régi világ már nem hozható vissza. Azt gondolom,hazánkban igen erőteljesen jelen van a nosztalgikus életérzés,főleg az Alföldön.
Az ideológiától a nosztalgiáig.Barangolások Koestlerrel és Máraival című könyv tudományos remekmű. Ajánljuk irodalmároknam,a politikatudomány művelőinek,középiskolai tanároknak,történészeknek és mindenki másnak.
MCC Press Kft,2023.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése