Roberto Bolaño:2666

 A meglehetősen furcsa címmel ellátott regényt 2024-ben a New York Times szakértő zsűrije a 21.század legjobb tíz könyve közé választotta. A chilei író könyve afféle írói enciklopédia a 20-21.század nem mindig bársonyos világáról. Latin-amerikai író művéről szó lévén,az első kérdés:mi a viszony Bolañonak a Márquez-féle mágikus realizmushoz?A válasz az,hogy szinte semmi. Ha már mindenképpen elődöket és vonulatokat kell keresnünk a 2666 című könyv kapcsán,akkor leginkább a Truman Capote-féle tényregényt és a Norman Mailer-féle kemény realista irányzatot említhetnénk. Fontosnak tartom,hogy posztumusz regényről van szó,melyet az örökösök és a kiadó több kötetben készült kiadni,végül Bolaño eredeti szándéka győzededelmeskedett,s a 2666 végül a világ minden táján egy kötetben jelent meg,s vált nemzetközi irodalmi bestsellerré. Azt,hogy a címnek mi a magyarázata,ebben a könyvajánlóban nem áruljuk el. Azt is elárulom,hogy a 2666 jóval több,mint elidegenedés-regény vagy mint bűnügyi tényregény. Tematikájában,elbeszélésmódjában rendkívül összetett irodalmi mű. 

Bolaño különböző "könyvekre"osztja fel meglehetősen bonyolult,sok mellékszállal ékesített történetét. Ezek:A kritikusok könyve;Amalfitano könyve;Fate könyve;A gyilkosságok könyve;Archimboldi könyve. Mindegyik "könyv" más-más szövegalkotási eljárással készül,más perspektívából mondja el ugyanazt a történetet,ugyanakkor tovább is lendít rajta. Az első és utolsó könyv pedig egyfajta keretbe foglalja a regényt.Miről is szól A kritikusok könyve? Az értelmiség mai állapotáról,kilátásairól.Jean-Claude Pelletier,a 19 éves francia egyetemista 1980-ban véletlenül megismerkedik egy német író,bizonyos Benno von Archimboldi egyik regényével. A releváció erejével hat rá a könyv,felkutatja a kevésbé ismert szerző többi könyvét,s ezek is elnyerik tetszését. Elkezd kutakodni Archimboldi recepciójában,s kiderül,hogy már más germanisták és irodalmárok is felfedezték maguknak az olaszos nevű németet. Kialakul egy négyfős társaság:Pelletier,a spanyol Espinoza,az olasz Morini és a brit Liz Norton. Elhatározzák,hogy mindent megtesznek Archimboldi munkásságának népszerűsítéséért,kiadói kapcsolataik révén megpróbálják megjelentetni műveit,konferenciákon előadást tartanak prózaírói stílusának sajátosságairól-mindeközben persze saját tudományos pályájukat is építik Archimboldi által. Ők négyen lesznek az archimboldisták,ahogy a nemzetközi tudományos élet hívja őket. Személyes életük is összefonódik:Liz ugyanis kiváló pasinak tartja Pelletier-t és Espinozát is,mindkét férfival szerelmi viszonyt folytat,úgy,hogy mindhárman tudnak erről a háromszögről. De Liz tovább megy:ösztönzésére a két férfi és egy nő mostmár hármasban is összejár,persze,rendkívüli diszkréció közepette,nehogy bármit is megsejtsen a nemzetközi tudományos élet...Vajon meddig tart három magányos,lelkileg eléggé instabil értelmiségi közt ez a furcsa kapcsolat? A következő részről,azaz könyvről,csak annyit árulnék el,hogy ez már nem értelmiségi közegben játszódik,s itt már előkerül a történet későbbi fővonala:néhány éve,de lehet,hogy több évtizede,valaki magányos nőket gyilkol Mexikóban...

Roberto Bolaño könyve egyáltalán nem könnyű olvasmány. Aki nem olvasott még modern irodalmat,ne ezzel kezdje! Elég sok időt igényel az olvasása,de megéri. Ajánljuk a 2666 című könyvet minden olvasni szerető felnőtt embernek.

Jelenkor,2016.Fordította Kutasy Mercédesz

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Simon Scarrow:Elsötétítés