Pozsonyi Ádám ( szerk.):A túlvilági utas.Humoros és hátborzongató elbeszélések a XX-XXI.századból
A túlvilági utas. Humoros és hátborzongató elbeszélések a XX-XXI.századból című könyv a magyar irodalom legnagyobb alkotóinak tollából tartalmaz válogatott elbeszéléseket. Ami a műveket összeköti, az a humor. Mert van a magyar irodalomtörténetnek egy kedélyesen anekdotázós, vicces, mondhatni: erősen röhögtető " vonala" is. Meg hátborzongató is. Az irodalomtörténészek megvetően a " szórakoztató" kategóriába sorolják ezen műveket. Nem kellene. A Pozsonyi Ádám által szerkesztett könyvben Jókai, Kosztolányi,Móra és társaik bebizonyítják, hogy igenis volt humoruk. Az alábbi könyvajánlóban minden novelláról írok egy-egy mondatot, afféle reflexiót.
Lauka Gusztáv:Mulatság a vasúton Pesttől Vácig.A tömegközlekedést már a 19.században sem tartották tökéletesnek. Az omnibuszon rettentő idegesítő emberek is utaztak.
Nagy Ignác:Fürdői képecskék.Engem a novella végén feltűnő fiatalember szerelmetesen bájos félműveltsége késztetett röhögésre.
Vas Gereben:A megfogott vendég. A kastély ura igényt tart arra,hogy az előkelő vendégek ne a kocsnában(fogadóban) szálljanak meg,hanem személyesen nála. És jaj annak a kocsmárosnak,aki ellenszegül a szabálynak.
Bernát Gáspár:Fidibusz az omnibuszban. Az omnibuszok a 19.századi Pest-Buda jellegzetes szállítójárművei voltak. Sokféle dolgot szállítottak rajta,megesett,hogy csirkét is. Az utasok pedig dohányoztak.
Jókai Mór:A régiségbúvár. Vannak gyűjtők,akik nem értenek a régiségekhez és minden kacatot megvesznek. Aztán jön az árverés....
Mikszáth Kálmán:Egy rossz előfizető.Mi a fontosabb-teszi fel a kérdést az Író-a mindennapi életben való gyakorlati boldogulás vagy pedig a műveltség, a tájékozottság?Kökényesi Jóska sorsa talán választ ad a kérdésre.
Mikszáth Kálmán:A túlvilági utas. Eljött a 19.század második fele,felgyorsul a világ,Magyarország-szerte zajlanak a vasútépítések. Az emberek pedig egyre inkább utazni akarnak. Ám Rédeky Pál uram nem osztja a nagy lelkesedést.Mikszáth adomázó-anekdotizáló prózájának remeke.Nem véletlenül a kötet címadó novellája.
Petelei István:Egy "kacsa"története.Avagy hogyan lesz egy eldugott hírből világhír. A 21.századi sajtó működési mechanizmusa-a 19.század gyakorlatában.
Gárdonyi Géza:Ilyenek a vadászok. Az írók nem szeretnek vadászni,a vadászok viszont szeretnek dicsekedni.
Gyalui Farkas:Az egyetlen megoldás. Van egy nagyon szépen alakuló kapcsolat. A házasságnak egy akadálya van:a dúsgazdag és meglehetősen furcsa természetű nagynéni. De mindenre van megoldás...A 19.század kevéssé ismert Szerzőjének remeke színpadi feldolgozás után kiált.
Gárdonyi Géza:A béke embere. Ha valaki fél is párbajozni,érzékeny is a becsületére,igen nehéz helyzetbe kerülhetett a 19.században.
Ambrus Zoltán:A koporsó. Miért készítteti el valaki a saját koporsóját? Hát,persze,hogy azért,hogy paszulyt tartson benne!De ennek a koporsónak valami titokzatos ereje van.
Herczeg Ferenc:A bolond Tatáry. Dunamonostor községben megjelenik a híres, semmi veszélyt nem ismerő sportember, s közli,hogy ő átevezik a zajló Dunán. Herczeg Ferenc egyik legkitűnőbb alkotása.
Lovik Károly: Feje fölött holló. Csöppet sem nosztalgikus, inkább tragikomikus emlékezés a 19.századi betyárvilágra.
Karinthy Frigyes:Gasparecz. Mindannyiunk életében, fejünk rejtett zugában, szívünk eldugott rejtekkeiben ott él a rémiszt, félelmet keltő archaikus ember.
Rákosi Viktor: Edgár halála. Ha egy fiatalember találkozik a halállal, s aztán szerelmes lesz, jaj annak!
Rákosi Viktor:Le a hússal! Vannak, akik kényszerből lesznek vegetáriánusok, vannak, akik gazdasági okokból.
Cholnoky Viktor:A kövér ember.Ha a gyanútlan utazó idegennel kerül egy fülkébe a vonaton,vigyázzon,hogy milyen hírek körül forog a társalgás.
Herczeg Ferenc:A rettenetes Zsiga bácsi. Mi a különbség egy tehetséges üzletember és egy igazi magyar úr között?
Török Gyula:Az amerikánus. Az 1880-as években furcsa idegen érkezik a községbe. Citromsárga inget visel,lila nyakkendőt. Amerikából jött haza és valami nagyon nagy bánata van. De akad a falubeliek között,akinek nagyon ismerős az arca.
Krúdy Gyula:A bolsi. 1919 viharos hónapjaiban járunk. Kun Béla,a kommunista Tanácsköztársaság vezetője,találkozni akar Magyarország vezető íróival,mégpedig szegény Heltai Jenő margitszigeti házában.
Bársony István:A természettudós. Egy furfangos fiatalember mindent megtesz,hogy szerelme közelébe kerúljön. De meg kell küzdenie a rettenetes apával. Ezért aztán kieszel egy trükköt.
Móra Ferenc: A gellérthegyi távirgány. A technikai fejlődés az emberi társadalom elkerülhetetlen tényezőjévé vált. Vajon akarja mindenki, hogy Magyarország átvegye a legújabb technikai újításokat?
Krúdy Gyula: Szépvadászné tabáni kocsmái. Volt egyszer egy Tabán, és ennek a városrésznek voltak feledhetetlen alakjai. Köztük a minden vendégéhéez nagyon kedves Szépvadászné, akiért érdemes volt kóborolni az éjszakában.
Kosztolányi Dezső:A patikus meg ő. Esti Kornél- novelláról van szó. Esti a pesti estében észrevesz egy reménytelenül rosszul menő üzletet. Megszánja a szegény patikust.
Kosztolányi Dezső:Sárkány. Vajon kivívja-e kollégái együttérzését az a művész, aki folyton szegény, akit folyton végrehajtók zaklatnak, aki gyerekének folyton orvosság kell? Meddig tart az emberi együttérzés?- teszi fel a kérdést Kosztolányi.
Pozsonyi Ádám:Egy zenekar dicstelen vége. Ha egy énekesnő nem tud énekelni, viszont csinos- hát, az alaposan megkavarja a dolgok állását.
Pozsonyi Ádám: Séta a jóság körül. Vannak emberek, akik a világ meggyógyításáért küzdenek, olykor nem is egészen önzetlenül. Vajon mi motiválja őket?
Kitűnő,magas színvonalú és szórakoztató könyv.Jól esett így végigpásztázni a magyar irodalmat. Kifejezetten ajánlanám a könyvet irodalomtanároknak,a 12.osztályos diákok tanításához. Lehetne szó folytatásról is,pl. novellák a házasságról,az őszről,stb. Le a kalappal a Szerkesztő,Pozsonyi Ádám és munkatársai előtt!Ajánlom ezt a remekművet minden magyar számára,éljen a világ bármely táján.
IdőJel Kiadó,2024
Megjegyzések
Megjegyzés küldése