Colleen Cambridge:Gyilkos mulatság

 Collen Cambridge: Gyilkos mulatság című bűnügyi regényében Agatha Christie házvezetőnője,Phyllida Bright, nyomoz. A házvezetőnő bizalmas viszonyban van a Krimi Királynőjével, együtt szolgáltak önkéntesként az első világháborúban. A rendkívül feszes és érdekfeszítő krimiről itt egy rövid spoilert közlök, remélem, nem árulok el túlzottan sokat a könyv jövőbeli Olvasói számára. Magyarán: nem akarom lelőni a poént. 

A fiktív, de valóságos elemeket is tartalmazó cselekmény a két világháború közötti Angilában játszódik. A kor nagy és befutott krimiírói jótékonysági rendezvényt szerveznek, mégpedig rendhagyó formában: a még nem publikáló amatőröknek lehetőségük van a nagy sztárokkal beszélgetni, a zsűri pedig a végén győztesnek hirdet ki egyet az amatőrök művei közül, a győztes alkotó pedig angliai és amerikai kiadói ösztöndíjat  és persze publikálási lehetőséget kap. Hatalmas tehát a tét, írói karrierek indulnak el vagy buknak meg. A zsűri tagjai: Agatha Christie, azaz ekkoriban Mrs. Mallowan, Dorothy Sayers, G.K.Chesterton, illetve a Mérgezett csokoládé rejtélyének írója, Anthony Berkeley. Nagyjából mindenki sejti, ki fog nyerni:él a faluban egy ügyvéd, akinek rendkívül beképzelt, basáskodó modora van, de írói tehetsége vitathatlan. Mindenki őt, Alastair Whittlesbyt tartja fő esélyesnek. De azért történhetnek meglepetések...Mindemellett az írói versenyt összekapcsolják könyvárusítással, szabadtéri sátoros piknikkel, szóval, valóságos könyvfesztivált rendeznek az amúgy igencsak néptelen angliai faluban. Phyllida Brightnak, mint házvezetőnőnek, kulcsszerep jut a szervezésben. Az első este koktélpartival indul. A helyi feltörekvő, több-kevesebb tehetséggel rendelkező írók megpróbálnak a nagyok köré férkőzni, beszélgetni velük, szóval, ahogy ma mondanánk, promotálják magukat. És isznak. Whittlesby különleges koktélt iszik, melynek egyedi alapanyagát egy angol szállodából hozzák. Mrs. Whittlesby pedig mindegy, mit, csak igyon. A tiszteletes ( egyébként az ő feleadata volt az eredménylapok összesítése így a novellapáláyázat végső eredményének kihirdetése) semmit nem iszik, jó egyházfihoz méltón. De mégis: egyszer csak felkiált, gyomrához kap, a kezében tartott poharat elejti, és egyetlen szempillantás alatt életét veszti. Phyllida, mint jó és akkurátus házvezetőnő, felveszi az eltört poharat, beleszagol- legnagyobb megdöbbenésére kellemetlen dohányszagot érez. A nyomozás kideríti, hogy Tooley atya nikotinmérgezésben hal meg- bár Brandon, a sofőr, akinek az egészhez semmi köze, azt állítja, hogy inkább arzén volt, de senki nem hisz neki, őt pedig nem is érdekli az egész téma, inkább Phyllidáért aggódik, merthogy szerelmes belé. A pohárban, melyet halála pillanatában a tiszteletes kezében tartott, a Mr. Whittlesby számára elkészített különleges koktél volt. Erre az ügyvédben gyökeret ver a félelem: ő volt a kiszemelt célpont, Thooley atya csak véletlen áldozat. Phyllida egyáltlaán nem biztos ebben. Különösen akkor erősödik meg a gyanúja, amikor holtan találják a tiszteletes macskáját, aki evett egy gyanús tortából. A novellapályázat értékelő lapjai pedig szőrén-szálán eltűnnek, a paplakban található gyönyörű 18.századi asztalkával együtt. Még három haláleset kell ahhoz Phyllidának, hogy fényt derítsen a hátborzongató igazságra....

A Gyilkos mulatság remek bűnügyi regény, a műfaj minden jelenlegi és jövendő rajongójának szíves figyelmébe ajánlom. Kicsit vastag, két délután kell a könyv elolvasásához, de nagyon nagy élmény, megéri. 

Cartaphilus Kiadó, 2024. Fordította Fehér Fatime 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Simon Scarrow:Elsötétítés

Gyürk Sarolta:A kút. Meghökkentő történetek, kriminovellák

Debbie Danowski és Pedro Lazaro:Miért nem tudom abbahagyni az evést?