Vörösmarty Mihály:Marót bán
A Marót bán című színművet 1838-ban mutatták be,zajos sikert és igen nagy vitát váltott ki a darab. A nagy érdeklődésnek köszönhetően könyv alakban is megjelent. Vörösmarty a műfajt "szomorújáték"-nak jelölte,ez nagyjából-egészében megfelel az arisztotelészi tragédia kategóriájának.Ha kortárs műről lenne szó,valószínűleg történelmi drámaként aposztrofálnánk a darabot. Ebben a méltatlanul rövid könyvajánlóban a cselekmény és a körülmények rövid vázlatát adhatjuk csupán.
A fiktív cselekmény időpontja a 15.század,helyszín pedig Magyarország déli része,melyet már elfoglalt a török. Haszán török bég,aki rettentően gonosz és paranoid jellem, teljhatalmú ura a vidéknek. Ármánykodó természetű szolgája,Juszuf és a gyermekkorától török nevelésbe került Bod hadnagy mindenben engedelmeskednek akaratának. Bod szeretné megtudni,honnan származik,kik az ősei. Haszán bégnek-aki természetesen Bodban sem bízik-váratlan adut talál:Bod testvére,Marót bán,éppen Haszán fogságában van. Haszán úgy határoz,egymásnak uszítja a két testvért. Azzal bízza meg Bodot,hogy épüljön be Marót udvarába,férkőzzön a feleség,Ida,bizalmába,majd adja át neki a nőt. Csakhogy Bod beleszeret Idába,s a férjére egy éve váró várúrnőnek sincs ellenére a szerelem. Juszuf tájékoztatja Haszánt a kialakult helyzetről,a bég újabb cselt eszel ki. Szabadon engedi Marót bánt,azzal,hogy tíz napon belúl összeszedi a kiszabott váltságdíjat. Marót álruhában közelíti meg várát,kíváncsi,nélküle hogyan mennek a dolgok. Útközben rablók támadják meg,nem más,mint Bod menti őt meg-a két férfi nem ismeri egymást. Marót a várba érve meglepve tapasztalja,hogy Bod és Ida szerelmi viszonyba keverdett. Elhatározza,hogy kihallgatja őket,bebújik a vár halljában lévő páncélos vitézek ruhájába. Ida és Bod valóban szerelmesek. Marót meg akarja ölni őket.Ida könyörgésére megkegyelmez az asszonynak. Boddal vitatkozva pedig ráébred,hogy a saját öccsével beszél,a saját öccse szerette el tőle a feleségét.Megbocsát neki,és együtt indulnak harcba Haszán ellen. Ennek a harcnak végeredménye pedig,-nos,ezt ebben az ajánlóban nem áruljuk el.
A Marót bán bemutatásának idején sokan támadták Vörösmartyt. Egyrészt azért,mert bizonyos aktuálpolitikai üzdnetet is kiolvashatunk a darabból:két testvér küzd a hódító törökök ellen-ezt éppen rá lehet vetíteni a 19.századi politikára is. Másrészt:Vörösmarty mindig is küzdőtt azért,hogy a drámaírók és a színészek meg tudjanak élnj munkájukból. Elértr,hogy a Marót bán bevételének ötöde,azaz 20 %-a a Szerzőt,azaz őt illesse. Nem minden kolléga örült az anyagi sikernek.
A Marót bán kortárs színpadokra is jól adaptálható darab. Sok fordulat,izgalmas,feszült cselekmény,jól formált karakterek. Ajánlom minden irodalom-,színház-és történelembarát,illetve szakember szíves figyelmébe.
Vörösmarty Mihály Összes Művei 10.kötet,231,skk.Akadďmiai Kiadó,1971.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése