J.D.Vance:Vidéki ballada az amerikai álomról
A Vidéki ballada az amerikai álomról voltaképpen emlékirat, egy harminchárom éves amerikai értelmiségi önéletrajza. A kitűnő könyv szerzője, J.D.Vance, jogot végzett a Yale-n. Pedig nem úgy indult az élete, hogy valaha is egyetemre kerül. Ha követte volna társai életpályáját, legfeljebb szakmunkássságig vitte volna. Ha...
Vance az Appalache-övezetben született, mely természeti csodákban és szépségekben nem szűkölködik, az USA egyik gazdaságilag stagnáló vidékén, ahol az egyre inkább bedőlő acélipar inkább csak a munkanélkülieket termelte. Gyermekkorát előbb a Kentucky állambeli Jacksonban, majd az Ohio állambeli Middletownban töltötte. Olyan környezet vette körül, ahol már négyéves gyerekeket tanítottak verekedni, s ha behúzott valakinek- például azért, mert szidta valamelyik rokonát- nem szidást kapott, hanem dícséretet. Jacksonban a a férfiak jelentős része alig dolgozott- a szakmunkás vagy ez alatti végzettségűek hetente 20 óránál kevesebbet, amit egy tévécsatorna szociológus munkatársa egyszerűen nem akart elhinni- a férfiak körében mindennapos dolognak számított a deviancia és az addiktív szokások, köztük is a legszélsőségesebbek: az alkohol és a drog. A középiskolát elkezdők egyötöde nem jut el az érettségiig-az iskolák amúgy is gyengék,rosszul felszereltek. A gyerekek jelentős része az utcán csavarog. A " hillibilli", azaz " hegylakó-mentalitás számított uralkodónak. Azt a fajta középosztálybeli-kertvárosi mentalitást, amit Amerikáról a tévéből is filmsorozatokból ismerünk, ezek az emberek nem tették magukévá, sőt, kifejezetten ellenszenvesnek találták. A beilleszkedés errefelé nem volt szokás. Aki tehát vinni akarta valamire egzisztenciálisan, legalább kispolgári egzisztenciát jívánt biztosítani magának és családjának, az elvándorolt. Így kerültek Vance nagyszülei is Middletownba, az akkor nagy reményűnek számító acélipari központba. Mára ez a város is elhagyott üzletekkel és gazdasági pangással szembesül.
Vanve remekül elénk tárja az Appalache-vidék reménytelenségét. De hogyan alakult ebben a nem éppen motiváló közegben az ő élete? Édesanyja jó szándékú teremtés volt, aki szerette, ha kisfia könyvet olvas, vagy Papóval gyakorolja a szorzást és az osztást- utóbbiak szükségességére egy keserves iskolai kudarc döbbentette rá. Ám anyja magánélete nem sikerült,sok férfi volt az életében. A kis J.D. gyermekkorának nagy részét nem is otthon,hanem nagyszüleinél, Mamónál és Papónál töltötte. Szívszorító az az epizód,mikor is anyja közli a kisfiúval,hogy aoja elhagyta a családot.Sajnos,a világon túl sok családban történik ilyesmi.
A világon mindenütt vannak válságövezetek. Kell róluk kónyveket írni,dokumentum/dokumentarista filmeket alkotni. De legalabb azon a színvonalon kell ezt tenni,mint J.D.Vance. A Vidéki ballada az amsrikai álomról csodálatos könyv,mely nemcsak az USA,de az egész világ olvasóközönsége számára komoly tanulságokkal szolgál.
GABO könyvkiadó,ford.Varró Atiila, 2020.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése