Gion Nándor:Kétéltűek a barlangban

Gion Nándor az egykori Jugoszlávia magyar irodalmának kiemelkedő, mondhatjuk azt is, vezető képviselője volt. Kétéltűek a barlangban című könyve az első regénye, 1968-ban jelent meg Újvidéken,s átütő sikert aratott.
A regény cselekménye egyszerű, de nem mindennapi: nyolc fiatal összegyűlik egy barlangban, hogy értelmetlen dolgokról beszélgessenek. Ám hamarosan rá kell jönniük, hogy nem tudnak értelmetlen dolgokról beszélgetni, csak értelmesekről: szerelemről családról, nemzetről, fejlődésről, az egyénnek a társadalomban betöltött szerepéről, stb. Nagyot csalódnak a srácok, amiért képtelenek értelmetlen dolgokról beszélgetni.


Tanulság, a 21. századi olvasó szemével: Az ember tehát az értelem fogságában van. Intellektusa megkötözi, nem engedi lelkét és szellemét szabadon szárnyalni. S mivel az intellektus fogságában vagyunk, éppen ezért a földi dolgok fogságában vagyunk. Nem lehetünk transzcendens lények, sőt, ha értelmünkön múlik, nem is gondolkodhatunk ilyen dolgokról szabadon.
Éppen ezért ki kell törni az értelem rabságából- de nem az üres és felszínes értelmetlenség, hanem a tartalmakkal teli hit irányába. Csak az Istenben való hit emeli felül az embert testi-lelki önmagán.

Amúgy a könyv kitűnő, ajánljuk mindenkinek.

Forum Könyvkiadó, 1968.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása