Lukács Gergely Sándor:Megújuló energia-kitörési lehetőség a szegénységből
Az energetika napjainkban az egész világ gazdaságának, társadalmának egyik kulcskérdése. Lukács Gergely Sándor:Megújuló energia-kitörési lehetőség a szegénységből című könyve egy komplex társadalomjobbító programot vázol, igen széles szakmai, természettudományos és múszaki tájékozottsággal, és irigylésre méltó szociális érzékkel. Az alábbi könyvajánlóban nem afféle spoilert kínálnék a Kedves Látogatóknak, inkább néhány szerény észrevétellel járulnék hozzá a könyv értelmezéséhez.
Mindenekelőtt el kell mondani, hogy könyv 2010-bn jelent meg, egyes adatok már idejétmúltak. Az adatokból levonható trendek, következetések azonban a megjelenés óta eltelt közel másfél évtized ellenére is megállják helyüket.
1. A mostanság divatos elméletek a nukleáris energiát is a megújulók közé sorolják. Ez, véleményem szerint nem teljesen állja meg a helyét. A nukleáris energia az emberi engergiafelhasználás egy speciális, semmi más felhasználási módhoz nem hasonlítható módja. Lukács Gergely Sándor a megújuló energiák közé az alábbiakat sorolja:
- közvetlen napenergia-napkollektorok
- fotoelektromos átalakítók
- naperőművek
- közvetett napenergia:-szélenergia
- vízenergia
- energetikai biomassza
- árapály-energia
- geotermális energia
- óceánok hőtartalmának energiája
- óceánok hullámzásának energiája
A hagyományos energiaforrások hívei ( és, tegyük hozzá, üzleti érdekeltséggel bíró kutatói, befektetői) azt hangsúlyozzák, hogy a megújulókhoz nincs mindenkinek hozzáférésa. Nem gondolom, hogy van olyan pont a Földön, ahol a Lukács Sándor Gergely által felsorolt tízféle energiafajta közül egyik sem hozzáférhető. Inkább a gondolkodá átállításáról lenne szóó. S az a legnehezebb...
2. Bár a könyvben felsorolt statisztikai adatok már régebbiek ( és nem elavultak!), a trend sajnos maradt.
- A világ országainak nagy része jelentős mértékben függ a hagyományos energiahordozóktól
- Az Európai Unió országai még a hagyományos energiahordozók világát tekintve is függ a világ már térségeitől.
3. Jó lenne, ha az iskolai technikaórákon a diákok tanulnának ezekről a megújuló energiákról: pl. hogyan működik egy vízerőmű, hogyan kerül a lakásokba áram, stb. Ezekről a komplex rendszerekről egy átlagos ( nem kifejezetten természettudományos vagy műszaki érdeklődésű) fiatal semmit nem tud. Csak amit az újságban olvasm az pedig édeskevés, és sok esetben politikailag motivált.
4. Nagyon érdekes az a társadalmi program, amit Szerző a könyvben felvázol. Külön fejezetet szentel a szegénység történetének, a társadalombiztosítás formáinak, a kertészettel kapcsolatos megoldásoknak. Erről most itt nem írnék bővebben. Inkább azt mondom: Ajánlom a Megújuló energia-kitörési lehetőség a szegénységből című könyvet mindenkinek, akik szeretik az interdiszciplináris szemléletű műveket, és érdekil őket ennek a világnak a jövője.
Szaktudás Kiadó Ház,2010
Megjegyzések
Megjegyzés küldése