Jonathan Franzen:A világ végének vége

Jonathan Franzen amerikai regény- és esszéíró ( magyarul megjelent könyvei közül véleményem szerint A huszonhetedik város a legjobb) A világ végének vége című könyvében környezetvédelmi problémákról, azon belül is a klímaváltozásról elmélkedik. A könnyed hangvételű, mégis, informatív és torzításmentes esszék fő mondanivalója a következő:
1. Globális felmelegedés van, klímaváltozás van, a problémákat tagadó jobboldaliak ( Donald Trump amerikai elnök név szerint is megemlítve) tévednek vagy hazudnak.
2. A baloldali környezetvédő mozgalmak ugyanakkor hajlamosak a probléma túlhangsúlyozására, kizárólagossá tételére, ennek kapcsán pedig értékpreferenciák felállítására: akinek nem a klímaváltozás a legfőbb szívügye, az fasiszta. Franzen mélyen elítéli ezt a hozzáállást.
3. A klímaváltozás befejezett tény. Az emberiség túljutott azon a ponton, hogy visszafordíthatná a változásokat.  Annyit tehetünk, hogy enyhítjük a károkat, illetve, hogy a károsodott ökoszisztémákat megpróbáljuk új alapokra helyezni, új kiindulópontokat, paradigmákat találni számukra. Franzen példaként említi a latin-amerikai falvakat, melyek a pacu nevű hal ikrája által állították helyre gazdaságukat, és ( amit Franzen nem említ) társadalmi szintű önbecsülésüket.

A világ végének vége című könyv egy okosan gondolkodó, a politikai sablonokon túllépő, felelős értelmiségi gondolatai, remek stílusban megírva.

21.Század Kiadó, Budapest, 2019.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása