Lányi András ( szerk.): Politika pszichológiai tükörben

A könyv alcíme: Magyarország 1990-2005. 
Nagyon fontos a magyar politikatudománynak a Lányi András által szerkesztett könyv. Mi, magyarok, mindig is hajlottukn arra, hogy a politikát pusztán érdekek is ideológiák konfrontációs terepének tartsuk. A Politika pszichológiai tükörben című kötet bebizonyítja- amit már amúgy is tudunk, vagy tudnunk kellene- hogy a politika elsősorban: lélektan. A politikusnak személyiséggé kell válnia, túl kell lépnie a pártok és ideológiák tengerén.
A könyv legfőbb mondanivalója  az, hogy eddig- legalábbis a könyv megjelenéséig- ez a túllépés nem sikerült. A volt tanácselnök frusztrált, ha demokráciáról kell beszélnie. A miniszter nincs tisztában azzal, mi az információ, szabad-e a hallgatóságot alu- vagy éppen túlinformálni. A pártelnüök a közönséget cikizi a tévés vitában, míg vetélytársa szépen elmagyarázza álláspontját, ezzel megnyeri a vitát- majd nagyképűen nyilatkozik a legyőzött ellenfélről. A politika fogyasztói nincsenek tisztában saját pártpreferenciájukkal, de még az egyes ideológiák alapvető különbségeivel sem.

Elfelejtettünk színvonalasan politizálni. Anno Mikszáthék a klubban, tarokk és pipa mellett, olyan nívós vitákat rendeztek, hogy az idelátogató brit pénzügyi államtitkár csak tátotta a száját. Ma? Hát, megy a mocskolódós stratégia.
A Politika pszichológiai tükörben nem már, mint segélykiáltás: emberek, álljunk meg, kanyarodjunk szépen vissza a nagy elődökhöz. Ott van a forrásunk.

Jószöveg Műhely Kiadó, 2006. Keresd a legnagyobb közösségi portálon!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása