Richard Susskind-Daniel Susskind: A szakmák jövője

Richard Susskind és Daniel Susskind könyve arról szól, hgyan alakul az egyes szakmák helyzete a 21. században. A Susskind szerzőpáros koncepciója szerint a jelenlegi szakmák vagy megszűnnek, vagy átalakulnak, a technológiai fejlődés miatt.
Az átalakulás vált valóra. Az egyes értelmiségi szakmák nem szűntek meg. Ugyanúgy szükség van orovsokra, ügyvédekre, tanárokra, újságírókra, mint a 20. században, csak éppen ezekenek a munkáknak a jellege változott meg. Van olyan orvos, aki kizárólag tanácsadással foglalkozik. Van olyan ügyvéd, aki kizárólag e-mailban érintkezik ügyfeleivel. A társadalom annyiban konvencionális maradt, hogy igényt tart a képzettségre és a szaktudásra. Persze, akadnak kóklerek, akik öthónapos gyorstalpaló elvégzése után már kész és sikeres természetgyógyászként exponálják magukat, de azért egy város mindig tudja, kik a jó ügyvédei, melyik orvossal érdemes magad megműttetni, hová érdemes iskolába járatni a gyereket. Kijelenthetjük, hogy a társadalmi szokásarendszer- ebben a dimenzióban- igen hevesen ellenáll a technológiai fejlődésnek.
Még fontos az ember.
Susskind könyvéből hiányoltam az nem értelmiségi szakmákat. Mert ma például éppen az a kihívás, hogy gyári munkások válnak feleslegessé a robotok egyre nagyobb terjeszkedése miatt.
Mindazonáltal mégis ajánlom ezt a könyvet minden tanárnak és oktatáspolitikusnak. A szakmák jövője biztos támasz lehet a jövőt tervezőknek.
És hát ki nem szeretné tudni, merre induljon?

Antall József Tudásközpont, Budapest, 2018.ajtk.hu

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása