Pascal Fontaine:Európa 12 leckében

Ha valaki azt várja Pascal Fontaine könyvétől, hogy EU-propagandát fejtsen ki, csalódni fog. Az Európa 12 leckében korrektül, higgadt hangvételben szól az Európai Unió történetről, létrejöttének fontosabb állomásairól, gazdasági rendszeréről, társadalompolitikai alapelveiről, a migrációról, az USA-hoz és a Kínához fűződő viszonyról, az állítólagosan egységes piac kialakításáról, a szabad forgalomról és annak nem várt akadályairól- ez a könyv elviszi medencei magányába bezárt Olvasóját Brüsszelig.
A migrációt illetően igyekszik tárgyilagos maradni, azt azért elárulja a Szerző, hogy cseppet sem örül annak, hogy Görögországban és Olaszországban annyi migráns gyűlt fel. Szerinte- valamilyen módon " megoldást kell találni". Hogy az EU azóta milyen megoldásokat talált, tudjuk. Szinte semmilyet. Fontaine elismerőleg szól Németországról, mert 2015-ben " A legkészségesebb volt" a migránsok befogadásának ügyében- ugyanakkor az EU külső határainak védését is szorgalmazza. Recenzensnek az a benyomása, hogy Fontaine még nem döntötte el, hogy migráció kérdésében melyik oldalra álljon.
Amúgy nagyon dicsérnünk kell a könyv tipográfiáját, nyelvezetét: érthető, okos, jó stílusú. Ösztönöz az Európai Unióval kapcsolatos további kutatásokra.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása