Ian Douglas:Megbetegít-e a modern technológia?Bevezetés a 21.századba

 Ian Douglas:Megbetegít-e a modern technológia c.könyve arra keresi a választ,tudunk-e együtt élni azzal a szédítően gyors technológiai fejlődéssel,ami korunkat jellemzi.

Megismerkedünk az emberiség technológiai fejlődésével,a neolit kortól az ipari forradalmon át a huszonegyedik század csodáiig:a számítógépekig,a laptopokig,a mobiltelefonokig. Elgondolkodhatunk azon,hogy a gyors technológia ugrás mindig is megviselte az emberi szervezetet(lásd neolit kor,vagy éppen a 19.századi ipari forradalom hatásai az egészségre),lassan azonban az ember megtanult alkalmazkodni. Megismerkedünk olyan fogalmakkal,mint elektroszenzitivitás,neoludditizmus. 

A 2.fejezet arról az emberiségről szól,amely lassan ugyan,de magába fogadja a technika csodáit. Igaz,ennek ára van,nem is kicsi. A munkáltatónk otthon is elér bennünket,összekeveredhet privát élet és munka. Folyamatosan megfigyelnek bennünket,munkahelyen és otthon is. Már gyermekkorban fel kell készülnünk a zaklatásokra. Ha főállásban foglalkozunk a technológiával,valószínűleg túlsúlyosak leszünk. A kék fény maradandó károsodásokat okozhat. 

Nagyon részletesen foglalkozik Ian Douglas a függőséggel. Az általa elemzett vizsgálatok azt mutatják,hogy önmagában sem az internetes játékok,sem a szerencsejáték,sem a netes pornó nem okoz függőséget. De tudni kell a mértéket. És persze tudni kell,mit hány éves korban szabad és érdemes elkezdeni. A megbetegít-e modern technológia?c.könyv számtalan lehetőséget mutat arra,hogyan ellenőrizhetik vagy korlátozhatják a szülők a gyermek internetes "kalandozásait".

És itt jön a könyv számomra legérdekesebb része,s ezt mindenkinek ajánlom elolvasásra. Ian Douglas azt mondja,hogy mindenféle mesterséges önkorlátozás vagy korlátozás csak ideiglenes megoldás. A legfontosabb,hogy teljes életet éljünk,mert akkor a technológiának is meglesz ebben a maga megfelelő helye. De vajon mindenki képes erre?

Erre a kérdésre felel,mintegy konklúzióként Ian Douglas. Míg az előző századokban a technikai fejlődés az ember testében okozott kemény változásokat,addig a 21.század az ember mentális egészségét teszi próbára. Ahhoz,hogy ezen változtassunk,életünkön kell változtatni. 

Ebben segíthet nekünk Ian Douglas:Megbetegít-e a modern technológia című könyve,mely magyarul a Scolar Kiadó gondozásában jelent meg,a Nagytotál sorozatban,2020-ban. 

Mindenkinek ajánljuk. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása