Szerdahelyi István:Esztétika,kritika, közízlés

 Szerdahelyi István:Esztétika,kritika,közízlés c.könyve 1985-ben jelent meg,a Kossuth Könyvkiadó gondozásában. Ebből talán már kitalálhatták a Kedves Látogatók,hogy itt bizony egy marxista szellemű esztétikai műről van szó,a Kádár-korszak szellemében a marxizmus sokféle megjelenési módjáról szólva-de mindeközben egyre gondolva...

Nekünk,21.századi Olvasóknak mi lehet érdekes Szerdahelyi István könyvéből? Elég sok. Ott van pl. Németh László tanügyi elképzeléseiről szóló szövegrész,amit a Szerző elemez. Nem ártana megfogadnunk néhány dolgot Németh László tanácsaiból. Aztán:ma is időszerű Szerdahelyi István azon törekvése,miszerint a kritika nem egyenlő a szigorú,de valójában ideológiai premisszáknak megfelelő kritizálással,vagy éppen egyes alkotók és műveik égbe emelésével. Már az Esztétika,kritika,közízlés megjelenésekor érezhető volt a kultúra iránti érdektelenség. Napjainkra ez felerősödött. 

Leghelyesebb az efféle könyveket úgy olvasni,mint egy történelmi-kultúrtörténeti folyamat részét. Ott és akkor,az 1980-as években így és így gondolkodtak erről vagy arról. Ma meg már nem így gondolkodunk. Így érdekes.

Ha pedig a 257.oldalra lapozunk,látunk ott egy táblázatot. Az ítélet 5 típusát ismerteti velünk a Szerző. Elgondolkodhatunk azon,manapság mekkora jelentősége van az ízlésen alapuló ítélkezésnek. Vagy a transzdukciós ítélkezésnek. 

Egy kicsit megismerjük önmagunkat. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása