Réthy Pál:Az önnemzés(Generatio aequivoca)

 A könyv alcíme:A növények, állatok és emberek őseredeti keletkezése. Több tudós természetvizsgáló után.
Réthy Pál a 19.századi magyar történelem egyik elfeledett alakja. Orvos volt, Békés megyében dolgozott, az ottani lakossággal próbálta elfogadtatni a himlő és a kolera elleni oltásokat, gyógyszereket. Jól végezte hivatását, jó politikai kapcsolatokkal rendelkezett, ezért aztán kitüntették nagykereszttel. Hogy mi, 21.századi Olvasók miért nem ismerjük még nevét sem? Ennek a Budapest-centrikus történelemírás és közfelfogás az oka, véleményem szerint. A Magyar Vidék nagyjait a modern közhistória nagyrészt kirekesztette magából. 
 Réthy Pál írt egy, az akkori magyar orvosi és biológiai szakirodalomban újnak számító könyvet, címe: Az önnemzés( Generatio aequivoca). A könyv háttere pedig elég sokrétű:
- Az evolúciós elméletek mindig is gyakran példálóztak az önnemzés- szerintük megoldott, és a darwini elméletet igenis alátámasztó-problémájával.
- A 19.században, a gyarmatosítások korában sok olyan növény és állat került Európába, melyek hímnősek voltak, vagy nem a hagyományos módon hozták világra utódaikat. Ez aztán megmozgatta a kutatók fantáziáját, joggal.Azonkívül a 19.században rendkívül sokat fejlődött a mikroszkopikus kutatás éppúgy, mint az élőlények  
Réthy Pál szerint létezik önnemzés,hiszen valahonnan származia kell minden fajnak.  A vis vitalis és más tudománytalan elméletek általi ősnemzést Réthy elutasítja, csakúgy, mint a középkori misztériumokon, kitalált élőlényeken alapuló önnemzés-legendákat.
Itt jön a képbe a darwini elmélet. Réthy szerint minden fajnak volt ám egy őse, egy ős-eredeti példány, ez pedig magát nemzette. Szerzőnk nem utasítja el azt a darwini felfogást, hogy fajok akár egymásból is származhattak. S bizony, az embereket is az evolúciós folyamat részének, termékének tekintette. 

Véleményem szerint Réthy Pál könyve úgy keletkezhetett, hogy doktorunk elolvasta Darwin: A fajok eredete című könyvét ( persze, gondosan titkolta eztaz egyhéz vérhatü állásfoglalása miatt), és megpróbálta ezt a különös könyvet értelmezni, interpretálni. Volt, amiben egyetértett a nagy evolucionistákkal, volt, amiben nem. Hogy aztán mindezt jól vagy rosszul sikerült megírnia,azt döntse el a Tisztelt Olvasó! Maga a könyv igencsak ritka, igényesebb antikváriumokban található meg, úgyhogy ott keressék! 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása