Borbás Edina:Zárva

 Borbás Edina a korábbi években 19.századi közegben játszódó romantikus regényekkel jelentkezett. Azok sem voltak éppen rosszak, magasan a műfaj átlaga feletti színvonalat hoztak. A 21.századi témájú Zárva viszont még az előző kötetekhez képest is markáns minőségi ugrás, Borbás Edina eddig legjobb könyve. Műfaját tekintve leginkább a " romantikus sci-fi" megjelölés áll hozzá legközelebb. 

A cselekmény 2034-ben játszódik az USA egyik legnagyobb és legmodernebb városában, San Franciscoban. Ekkora már mindennapossá váltak az egész Földet bejáró, tragikus halálesetek ezreit okozó világjárványok, az emberiség pedig védekezik, ahogy tud. Mesterséges intelligencia-rendszerek hálózzák be a fejlett világot, s ezek bárhol, bárki számára elrendelhetik a kéthetes karantént. 
Michelle 24 éves, fiatal, ambiciózus lány, éppen egy új állást igyekszik megcsípni. A város egyik legmodernebb felhőkarcolójába kell mennie állásinterjúra. Ahogy belép, a mesterséges intelligencia máris rááll a telefonjára, utasításokat ad neki, merre menjen, hova menjen. A legfelső emeletre kell mennie. A liftnél egy kevés beszédű, mégis, meglehetősen arrogánsnak tűnő fickóval hozza össze a sors. Belépnek a liftbe. A fiatalember, úgy tűnik, elég jól ismeri Orixot, az épületet irányító mesterséges intelligencia-hálózatot. Ahogy mennek felfelé, bekövetkezik a baj. Orix mindent leállít az épületben, karantént rendelnek el, ami Michelle számára azt jelenti, hogy két héten át be lesznek zárva a liftbe. Bruce- akiről kiderül, hogy nem akárki ő ebben a hatalmas épületben- beleszeret a lányba, több esetben még a mesterséges intelligencia utasításait is megszegi. De hogyan reagál erre Orix?

Borbás Edina: Zárva című könyve azt a kérdést feszegeti, hogy lesznek-e érzelmei az életünket a jövőben irányító antropomorf mesterséges intelligenciáknak? Jómagam azt gondolom, hogy igen. Nem szabad ugyanis az intelligencia fogalmát mesterségesen leszűkíteni az úgynevezett IQ-ra, hiszen kilencféle intelligencia van, ezek egyike az EQ, az érzelmi intelligencia. Miért ne fejlődne ki egy virtuális lénynél az intelligencia mind a kilenc formája, ha egyszer az egyiket már kifejlesztettük? 

A Zárva az utóbbi évek legjobb magyar sci-fije. Ajánljuk mindenkinek, nemcsak a műfaj rajongóinak és megszállott könyvgyűjtőinek ezt a könyvet, elképesztően izgalmas, pörgő, jómagam együltömben olvastam el. Nem lehet letenni, ez a könyv visz magával. Gyönyörű sodrás. 

Álomgyár Könyvkiadó, 2020.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása