Benkő László:Tatárjárás. A Végső Tenger

Benkő László történelmi regénytrilógiájának végső kötete elképesztő izgalmakat nyújt- mindemellett olyan történelmi ismeretekkel ajándékozza meg az Olvasót, melyet az iskolai tankönyvek soha nem tudnak, talán nem is akarnak, a nagyközönség felé közvetíteni.
A könyv címének megértéséhez: Végső Tenger, mongol szemmel nézve, az a hatalmas víztömeg, amit ma Atlanti-óceánnak hívunk.

Az 1230-as-1240-es évek fordulóján járunk. Közel a tatár, de a magyar urak nagy része még mindig úgy tesz, mintha nem létezne veszély. Inkább a királyi udvarban igyekeznek maguknak minél zsírosabb zsákmányt találni. Az ország mindennapi életét a kunok teszik nehézzé. IV. Béla, az ekkoriban még igencsak ifjú és dölyfös király azért fogadta be a kunokat, mert azt gondolta, hasonló harcmodoruk révén, visszaverhetik a mongolok támadását. Csakhogy a félnomád kun lakosság konfliktusba kerül a letelepedett életmódot élő magyar lakossággal...Köteny kun vezért a király biztonságba helyezi, nehogy a féltékeny magyar urak esetleg megöljék. Csakhogy pont ez történik. A valakik- talán Frigyes császár- által felbujtott csőcselék behatol Kálmán herceg palotájába, megöli a kun vezért, fejét pedig kidobja a tömeg közé. A kunok erre bosszút esküsznek. úgy vonulnak ki Magyarországról, hogy vérengzést rendeznek.

Béla király pedig sereget kér Frigyes német-római császártól a fenyegető vész ellen. Frigyes viszont éppen a pápa elleni harccal van elfoglalva. Attól tart, ha Béla Magyarországa visszaveri a mongolokat, a pápa politikai táborát fogja erősíteni. Ezért aztán nem küld katonai segítséget. Inkább lovagi tornákat rendez.

Közben a magyar főurak szép és díszes, ámde kis létszámú sereget állítanak ki a mongol előörs ellen. Fogadkozásban nincs hiány, büszke harcosok módjára veszik fel a harcot, ámde a nagy harcértékű, kegyetlen mongolok ellen. Alig pár tucat magyar vitéz menekül meg a csatából, a nádor majdnem életét veszti, de megsebesül, harctéren már hasznát nem veszik.

Eközben hősünk, aki a mongolok udvarában nevelkedett, és kémnek képezték ki, átállt a magyarokhoz. Menekülő kunok fogságába kerül, akik először meg akarják ölni, aztán csak a lovát veszik el. Özséb atya pedig valami titokzatos dolgot forgat a fejében...

Miért is ajánljuk minden történelemkedvelőnek Benkő László:Tatárjárás. A Végső Tenger című könyvét? Azért, mert a hihetetlenül pontos történelmi tudásanyag mellett nagyon empatikus mű, mindezen kívül pedig nagyon izgalmas. Leginkább a humán érdeklődésű egyetemisták és tanárok kedvence lehet.

Lazi Kiadó, 2015.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása